Посланието на Япония към Доналд Тръмп: Не сключвайте сделка с Китай

0
67
Доналд Тръмп.
Доналд Тръмп. Снимка: Wikimedia

Япония, най-близкият съюзник на Америка в Азия, се опитва да изпрати послание до кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп – не се опитвайте да сключвате сделка с Китай, която може да провали годините на колективни усилия за овладяване на Пекин и да рискува крехкия мир в региона, предава „Агенция Ройтерс“.

Токио засили опитите си да се свърже с хора, близки до Тръмп през последните седмици, тъй като победите на 77-годишния мъж на републиканските първични избори в Айова и Ню Хемпшир го накараха да се появи в някои социологически проучвания като фаворит на президентските избори през ноември.

Обръщението – подробно описано в интервюта с шестима японски официални лица, голяма част от които не са съобщавани по-рано – идва, докато премиерът Фумио Кишида се подготвя за априлско държавно посещение в САЩ по покана на президента Джо Байдън.

Усилията на Япония включват изпращане на високопоставена фигура от управляващата партия, за да се опита да се срещне с Тръмп, и ангажиране на японски дипломати с мозъчни тръстове и бивши американски служители, свързани с Тръмп, обясниха трима от служителите. Най-важното в списъка на притесненията на Токио е, че ако Тръмп се върне на власт, той може да търси някакво споразумение за търговия или сигурност между двете водещи икономики в света, което може да подкопае неотдавнашните усилия на богатите нации от Групата на седемте (Г-7) да се противопоставят на Китай, според шестима служители, които говориха при условие за анонимност поради чувствителността на проблема.

Тръмп, който постигна търговско споразумение с Пекин през 2019 г., което по-късно изтече, не е споменал потенциална сделка с Китай по време на кампанията си за номинацията през 2024 г.

Японските служители изтъкнаха, че не са имали конкретни познания за плановете на Тръмп, но основават опасенията си на публичните му коментари и действия по време на неговия мандат 2017-2021 г., в който той избягваше многостранно сътрудничество, защитаваше отношенията си с авторитарни лидери като китайския президент Си Дзинпин, и неуспешно търсеше ядрена сделка със севернокорейския лидер Ким Чен Ун.

Двама служители на японското външно министерство заявиха, че се опасяват, че Тръмп може да е готов да отслаби подкрепата на САЩ за близкия Тайван в преследване на сделка с Китай. Те казаха, че подобен ход може да насърчи Пекин, който претендира за Тайван и не изключва възможността да завземе острова със сила.

Сътрудник на Тръмп каза пред „Ройтерс“, че не е имало скорошни срещи между Тръмп и японски служители. Те не биха коментирали други подробности.

Запитан в интервю за „Fox News“ през юли 2023 г. дали САЩ трябва да помогнат за защитата на Тайван, ако това означава да влезем във война с Китай, Тръмп коментира:

„Ако отговоря на този въпрос, това ще ме постави в много лоша позиция за преговори. каза, че Тайван наистина взе целия ни бизнес с чипове. Преди произвеждахме наши собствени чипове. Сега те се правят в Тайван.“

Токио също се тревожи, че Тръмп може отново да удари Япония с протекционистки търговски мерки като мита върху стоманата и да съживи исканията към нея да плаща повече за разходите за разполагане на американските сили в страната, според шестимата японски служители.

Обхватът на Япония е част от превантивен подход, за да се разбере дали тези проблеми вероятно ще изплуват отново и да се предаде позицията на Токио, обясниха двама от служителите. Тази седмица Тръмп заяви, че ако бъде избран, ще блокира планираното придобиване на стойност 14,9 милиарда долара на U.S. Steel (X.N), който отваря нов раздел от японската Nippon Steel (5401.T), също с нов раздел.

В изявление външното министерство на Япония заяви, че „следи президентските избори в САЩ с голям интерес“, като същевременно отбеляза двупартийния ангажимент на САЩ към съюза между САЩ и Япония.

Адо Мачида, базиран в Токио бизнесмен, който е служил в преходния екип на Тръмп след изборната му победа през 2016 г., каза, че японски служители са били нетърпеливи да се свържат с бившия му шеф. Мачида подчерта:

„Ако възнамерява да сключи сделка с Китай, Япония трябва да се опита да изпревари кривата и да разбере потенциалната си роля в подкрепа на интересите си както в САЩ, така и в Китай.“

Китайското и тайванското външно министерство заявиха, че ще работят в тясно сътрудничество със САЩ, независимо от изборния резултат. А покойният японски премиер Шиндзо Абе беше първият чуждестранен лидер, който се срещна с Тръмп след победата му през 2016 г. Двамата изградиха близки отношения, основавани в продължение на часове на голф игрището, което помогна за разрешаването на няколко спорни въпроса.

Достигане

Таро Асо, водеща фигура в управляващата Либерално-демократическа партия на Япония (LDP), който беше вицепремиер по време на мандата на Тръмп, пътува до САЩ миналия месец, за да се опита да се срещне с Тръмп, въпреки че не успя да го види, според трима от шестима запитани за това служители. От офиса на Асо отказаха коментар.

Новият посланик на Япония в САЩ Шигео Ямада беше назначен в края на миналата година със специфични инструкции да се свърже с кампанията на Тръмп, според двама от служителите. Посолството на Япония във Вашингтон, от името на посланика, отказа да коментира въпроси, свързани с изборите в САЩ. Усложняването на нещата за Токио е, че много от бившите членове на кабинета на Тръмп, които бяха фокусирани върху Япония – като Майк Пенс, Джим Матис и Майк Помпео – вече не се възприемат като близки до него, по думите на Майкъл Грийн, бивш американски служител, който оглавява американското звено на Изследователския център към университета в Сидни.

Сенатор Бил Хагърти, бивш пратеник на Тръмп в Япония, който според някои анализатори може да играе важна роля във втора администрация на Тръмп, се срещна с няколко японски официални лица по време на посещение в Токио в началото на годината. Той също седеше до Асо и Ямада на събитие, организирано от посолството на Япония в САЩ по време на пътуването на Асо в САЩ, според снимки, публикувани от посолството в социалните медии.

Хагърти изтъкна пред „Ройтерс“, че японските събеседници““познават Тръмп и знаят, че той е човек, който има голямо значение“ в региона, добавяйки, че основните опасения на Япония – китайската и севернокорейската агресия – изглеждат така, както през 2016 г.

Робърт О’Брайън, бившият съветник по националната сигурност на Тръмп, също има връзки с японски служители, напомниха двама от източниците. О’Брайън, чиято консултантска компания American Global Strategies включва сред своите редици бившия съветник по националната сигурност на Япония Шигеру Китамура, не отговори на искания за коментар.

„Рискови морета“

Токио е особено загрижен, че завръщането на Тръмп може да създаде нестабилност с Китай. Когато се ангажира с хора, които Япония смята за близки до Тръмп, тя набляга на предимствата на многостранния подход към политиката за Китай. Това потвърдиха двама от японските официални лица, като например споразумението на Г-7 миналата година за противодействие на икономическата принуда и намаляване на риска от критични вериги за доставки.

Докато Байдън многократно е казвал, че САЩ ще защитят Тайван в случай на китайска инвазия – въпреки че Белият дом по-късно отхвърли коментарите му – Тръмп не беше толкова ясен относно позицията си.

„Не искаме рискови морета за недоразумения“, твърди Цунео Уатанабе, старши сътрудник в базираната в Токио организация за политически изследвания Sasakawa Peace Foundation, който каза, че е наясно с опитите на Япония да се свърже с Тръмп.

В предговор към ново издание на мемоарите си, публикувано тази седмица, бившият съветник по националната сигурност на САЩ Джон Болтън пише, че ако бъде преизбран, Тръмп може да насърчи Китай да блокира Тайван. Едно предизвикателство за Япония е да определи кой ще се опита да успокои Тръмп, ако той се върне на поста.

Длъжностни лица и анализатори са на мнение, че Кишида, чиито рейтинги паднаха заради няколко партийни скандала, може да не управлява, когато настъпят президентските избори в САЩ на 5 ноември. Отделно, ЛДП трябва да проведе лидерски вот до края на септември.

„Очевидно Тръмп е един от факторите“ при избора на лидер на ЛДП, категоричен е Уатанабе, добавяйки, че партията в идеалния случай ще търси кандидат, който може да говори английски, да изгради разбирателство с Тръмп и да играе голф. Той подчерта:

„Добрият играч на голф е лош. Просто трябва да си добър играч, за да не победиш Тръмп.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments