Поредната световна купа по спортно катерене е вече история

0
108
Александра Тоткова
Александра Тоткова. Снимка: Българска федерация по катерене и алпинизъм

Поредната Световна купа по спортно катерене е вече история, съобщават от Българската федерация по катерене и алпинизъм.

В красивото швейцарско градче Виларс-сюр-Олон се проведе втората световна купа за годината в спортното катрене в дисциплината трудност, за скоростта това беше четвъртия кръг.

Състезанието започна в четвъртък със скоростта, където доминацията на китайските състезатели беше тотална, след което оставиха само един медал – бронзов при жените за предствителка на Индонезия.

За отбелязване е двукратното подобрение на световния рекорд при мъжете, което направи в квалификациите индонезийският състезател Киромал Китибин, съответно 5.09 и 5.04. Падане по маршрута във финала го остави извън борбата за медалите и на 5-то ясто в крайното класиране.

В класическата дисциплина на катеренето – трудността както винаги участието беше далеч по-многобройно от скоростта – 84 мъже и 78 жени взеха участие в дисциплината. При жените олимпийската шампионка Яня Гарнбрет за пореден път беше над всички, единствена успя да изкачи полуфиналния и финалния маршрут и заслужено спечели своята 20-ти златен медал на световна купа в тази дисциплина.

Нейни подгласнички станаха състезателките от САЩ Бруки Работу и Наталия Гросман. При мъжете над всички беше японския състезател Тайсей Хома, следван отново от двама представители на отбора на САЩ – Джеси Групър и Колин Дъфи

Александра Тоткова отново показа висока класа в катеренето, класира се за пореден полуфинал, където с резултат 25 /достигната хватка/ зае 14-то място. При мъжете Николай Русев при второто си участие при мъжете в тази дисциплина зае 36-то място, а другият наш представител – Васил Василев53-то.