Политическата битка за дълга на САЩ е на обратно броене

0
37
Американския конгрес.
Американския конгрес. Снимка: Пиксабей

Обратното броене към възможен фалит на правителството на САЩ предстои – с търкания между президента Джо Байдън и републиканците в Камарата на представителите, които предизвикват тревога относно това дали САЩ могат да заобиколят потенциална икономическа криза, пише „Асошиейтед прес“.

Министерството на финансите в САЩ предвижда, че федералното правителство в четвъртък ще достигне законния си капацитет за заеми от 38,381 трилиона долара, изкуствено наложен таван, който законодателите са увеличили приблизително 80 пъти от 60-те години на миналия век. Засега пазарите остават спокойни, тъй като правителството може временно да разчита на счетоводни настройки, за да остане отворено, което означава, че всякакви заплахи за икономиката са след няколко месеца. Дори много разтревожени анализатори предполагат, че сделка ще има.

Но този конкретен момент изглежда по-напрегнат от предишните сблъсъци с лимита на дълга поради големите различия между Байдън и новия председател на Камарата на представителите Кевин Маккарти, който председателства неспокойно събрание на републиканците. Тези различия увеличават риска правителството да не изпълни задълженията си по политически причини, проблем, който може да разтърси финансовите пазари и – ако не бъде решен – да потопи най-голямата икономика в света в напълно предотвратима рецесия.

Двойката разполага с няколко месеца, за да сключи сделка, тъй като Министерството на финансите налага „извънредни мерки“, за да продължи работата на правителството поне до юни. Но годините на засилваща се партийна враждебност доведоха до противоречив набор от искания, които застрашават способността на американските законодатели да работят заедно по едно основно задължение.

Байдън настоява за чисто увеличение на лимита на дълга, така че съществуващите финансови ангажименти да могат да бъдат поддържани, отказвайки дори да започне разговори с републиканците. Маккарти призовава за преговори, които според него ще доведат до съкращаване на разходите. Не е ясно колко иска той да намали и дали колегите му републиканци биха подкрепили някаква сделка след изпитателно начало на новия Конгрес, което изискваше 15 кръга на гласуване, за да бъде избран председател на Маккарти.

Запитана два пъти в сряда дали има доказателства, че републиканците в Камарата на представителите могат да гарантират, че правителството ще предотврати фалит, прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че тяхна „конституционна отговорност“ е да защитят пълната вяра и доверието на Съединените щати. Тя не каза дали Белият дом вижда признаци на този етап, че фалитът е изключен. Жан-Пиер беше категорична:

„Просто няма да преговаряме за това. Те трябва да почувстват отговорността.

От своя страна Маккарти заяви, че Байдън трябва да признае политическите реалности, които идват с разделеното правителство. Той приравнява тавана на дълга към лимит на кредитна карта и призовава за ниво на фискално ограничение, което не се случи при президента Доналд Тръмп, републиканец, който през 2019 г. подписа двупартийно суспендиране на тавана на дълга. Тази седмица Маккарти попита и обясни:

„Защо да създаваме криза заради това? Имам предвид, че имаме републиканска камара, демократичен сенат. Имаме президента там. Мисля, че е арогантност да се каже: „О, ние няма да преговаряме почти за нищо“ и особено когато става въпрос за финансиране.“

Всяка сделка ще трябва да мине и през Демократическия Сенат. Много законодатели от Демократическата партия са скептични относно способността да работят с републиканците, свързани с движението „Да направим Америка отново велика“, започнато от Тръмп. Движението MAGA твърди, че изборите през 2020 г., загубени от Тръмп, са фалшифицирани, лъжа, която е допринесла за бунта на 6 януари 2021 г. в Капитолия на САЩ. Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър пък коментира:

„Не трябва да има политическа измама с лимита на дълга. Безразсъдно е за председателя Маккарти и републиканците от MAGA да се опитват да използват пълната вяра и кредит на Съединените щати като политическа разменна монета.“

За да запази правителството отворено, Министерството на финансите в четвъртък въведе серия от счетоводни маневри, известни като „извънредни мерки“. Тези мерки задържат вноските и обратното изкупуване на инвестиции за пенсионните и здравните фондове на държавните служители, давайки на правителството достатъчно финансово пространство да се справя с ежедневните си разходи приблизително до юни.

Какво ще се случи, ако тези мерки бъдат изчерпани без сделка за повишаване на лимита на дълга, не е известно. Продължителното неизпълнение на задължения може да бъде опустошително, със сриващи се пазари и предизвикани от паника съкращения, ако се изпари доверието в крайъгълен камък на глобалната икономика, отбелязва Министерството на финансите на САЩ.

Анализатори от „Bank of America“ предупредиха в петъчен доклад, че „има висока степен на несигурност относно скоростта и мащаба на щетите, които икономиката на САЩ ще понесе“. Основното предизвикателство е, че правителството ще трябва да балансира своите счетоводни книги ежедневно, ако няма възможност да емитира дълг. Ако правителството не може да емитира дълг, то ще трябва да наложи съкращения, равни по размер на годишна база до 5% от общата икономика на САЩ. Но анализаторите са на мнение, че основният им случай е, че САЩ избягват фалит.

И все пак, ако минали сблъсъци с тавана на дълга, като този, който се случи през 2011 г., са някаква насока, Вашингтон може да е в нервно състояние на спряна анимация с малък напредък до „датата X“, крайният срок, когато извънредните мерки са изчерпани. Това създава свой собствен набор от предизвикателства.

„Сделка вероятно няма да бъде постигната до последния момент, което повишава риска крайният срок за вдигане на тавана да бъде пропуснат по невнимание“, подчерта Андрю Хънтър, старши икономист в САЩ в Capital Economics.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments