Полезащитните горски пояси са с огромно стопанско и екологично значение за житницата на България-Добруджа

0
22
Полезащитни горски пояси
Полезащитни горски пояси. Снимка: Изпълнителна агенция по горите

„Полезащитните горски пояси са с огромно стопанско и екологично значение за житницата на България-Добруджа“.

Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р инж. Мирослав Маринов по време на публично представяне на резултатите по проект на Института по гората при БАН в Добрич. Той подчерта, че те предпазват почвата от ветрова ерозия и влияят положително върху влажността и регулирането на водния режим, допринасят за подобряването на микроклимата и повишават плодородието на почвата.

„Тук в Добруджа екологичната и стопанската им роля е най-значима. Те увеличават лесисостта, опазват и увеличават биологичното разнообразие. Първите залесявания на полезащитните горски пояси са още през 20-те години на XX век. Най-масовото създаване започва след Постановление на Министерски съвет от 1951 г., познато като „План за преобразяване на Добруджа“.

Мирослав Маринов изтъкна, че в резултат на работата на този план в края на 60-те години на XX век са създадени 9 650 ha от проектираните 13 200 ha пояси. Той отбеля също, че през годините стопанисването на тези пояси се изправя пред много предизвикателства

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments