Планината стана ли място за нерегламентирани моторни спортове?

0
144
Моторна шейна
Снимка: Pixabay

Все повече са постъпилите сигнали от възмутени туристи за нерегламентиран достъп на големи групи моторни шейни в националните паркове. Те не само са навлизали безпрепятствено в забранените зони в сърцето на Рила, но през последните месеци се движили и на групи. Хората, ползвали моторните шейни, не се съобразявали дали в планината е пълно с туристи. Освен че пречат, те отделно и замърсяват природата, тормозят дивите животни и могат да предизвикат лавини. Десислава Христова разказа пред „БНР“:

На 3 март бяхме на ски преход с приятели над хижа „Мальовица“. Дойдоха около 6 моторни шейни, почнаха да ни подвикват по-бързо да се спускаме и после на около 2-3 метра преминаваха покрай нас, което не е приятно. Подадохме сигнал до 112, до управата на парк „Рила“ и екоминистерството. В ден с толкова много хора имаше толкова много шейни, което означава, че проблемът е излязъл извън контрол.“

Скиорът Генадий Сергеев също допълни, че на националния празник в другата част на Рила, до езерата, е имало 8 шейни и са се катерили, докъдето могат и са искали да достигнат до върховете. Той също е сигнализирал на спешния номер 112.

През 2015 година Сдружение за дива природа „БАЛКАНИ“ е изпратило становище до институциите. То е било във връзка с разработването на План за управление на Националния парк “Пирин“ и проблема с шейните. В него е било описано за сериозния конфликт между големия брой туристи и моторните шейни. Недоволството се е изразявало с това, че чрез нерегламентираните моторни спортове се е замърсявал въздуха и отделно е бил издаван от машините силен шум. Авторът на становището е екологът Андрей Ралев, който уточни:

Шест години по-късно няма напредък. Дори моторните шейни стават по-мощни, няма наказание за използването им. Няма и добро сътрудничество на парковата охрана с полицията, първите нямат правомощия за санкциониране, а шейните пречат на животните с големия шум. Трябва да се регламентира кой може да ги ползва и къде, особено да не се движат в забранените места“.

От Националния парк „Рила“ потвърждават, че през последните няколко години сигналите доста са зачестили. Директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев беше категоричен, че институциите трябва да решат проблема, да въведат наказания. Той обясни, че такива санкции няма и затова са се увеличили случаите. Според него:

Това е модно сега сред младите хора, затова се разраства. Ние като служба непрекъснато ходим на инциденти с такива хора. Досега имаме два инцидента с моторни шейни в планините. Мога да кажа, че случаите се увеличават. Сега не знаеш коя шейна на кого се води, не можеш да идентифицираш кой кой е на шейната, затова регистрация на моторните шейни е първата крачка, след това и парковата охрана да може да наложи глоби, а те да бъдат събирани чрез механизмите на държавата.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments