Петър Петров: Липсва воля за борба с корупцията по високите етажи на властта

Той допълни още, че също няма резултатност и ефективност и по отношение на сигнали за това, че органи са злоупотребили с еврофондове

0
23
Петър Петров
Петър Петров. Снимка: ПП "Възраждане"

“За малко повече от едногодишен период, Главна дирекция “Борба с организираната престъпност“ /ГДБОП/ в МВР е извършила само 8 оперативни проверки за корупция срещу лица, заемащи висши държавни публични длъжности. Това ми отговори писмено министърът на вътрешните работи на мой въпрос. Напомням, че тази дейност бе възложена и на новосъздадената Комисия за противодействие на корупцията с нов закон от началото на октомври 2023 г. Това създава сериозни опасения, че умишлено не се извършват такъв тип проверки и разследвания. А дори и да бъдат извършени, впоследствие те биват „потопени“ от Прокуратурата и не стигат въобще до съд. В отговора на МВР до мен се посочва, че при внесени 35 сигнала от октомври 2023 г. насам, са извършени само 8 оперативни проверки за корупция по високите етажи на властта и са образувани едва 5 досъдебни производства. Обаче нито едно от тях все още не е завършило с повдигане на обвинение”, заяви народният представител от “Възраждане” Петър Петров на среща с граждани.

Той допълни още, че също няма резултатност и ефективност и по отношение на сигнали за това, че органи на държавната или местната власт са злоупотребили с еврофондове и средства. Данните са, че при 286 подадени до ГДБОП сигнали, има едва 17 образувани производства срещу „неизвестен извършител“ и по тях също няма обвиняеми, което буди недоумение и сериозни съмнения за корупция в прокуратурата, която следва да разследва корупцията, а това е парадоксално.

“Очевидно е, че липсва воля за справяне с корупцията по високите етажи на властта. Това се вижда и от доклада на ЕК от юли 2024г. относно правосъдието в България и неговото прилагане. Изумителен е фактът, че в България въобще не стигат до съд обвинения за коруцпия срещу лица, заемащи висши държавни длъжности. Сигнали се подават, но изводът от предоставената ми статика е следният: Проверките по се потулват, а досъдебните производства се „опраскват“ от Прокуратурата, КПК и МВР. Това е една от причините от “Възраждане” да внесем още при свикването на 51 Народно събрание промени в Закона за противодействие на корупцията, в НК и в НПК. Правим го, защото държим толкова много на антикорупционното законодателство и то значително ще подобри наказуемостта на тези престъпления, а оттам и ефективността при разходването на публичните средства”, посочи още Петров.

Според него е необходимо да се работи по законодателен път много по-усилено в посока подобряване на ефективността на разследванията и реален контрол и санкции за порочните актове на Прокуратурата, препятстващи борбата срещу корупцията по високите етажи на властта. Само така ще се подсигури и издаването на ефективни присъди и реализиране на антикорупционните реформи и законодателство. Това са първостепенни приоритети на Възраждане и внесените от партията законодателни промени са етап от тяхното реализиране в полза на българското общество.

Карабинов пред Искра.бг: В България цената на корупцията не е забранително скъпа!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments