Пенсионна система в България: Обновления и промени за пенсионерите

2
19739
Пенсионери
Пенсионери. Снимка: Pixabay

В контекста на динамичните социално-икономически промени, пенсионната система в България продължава да се адаптира и развива. С около 2,1 милиона пенсионери и значителни средства в Държавния фонд за гарантиране устойчивост на пенсионната система, известен като Сребърния фонд, страната прави стъпки към подобряване на условията за своите възрастни граждани.

Най-значимата промяна, която ще настъпи от 1 юли, е осъвременяването на пенсиите по швейцарското правило, което предвижда увеличение на пенсиите с 12%. Това осъвременяване ще доведе до увеличение на минималната пенсия за пълен стаж и възраст до 580,57 лева, което е значително повишение от текущите 467 лева.

За периода 2024-2026 г. е планирано годишно обновяване на пенсиите от 1 юли, с прогнозирани стойности за увеличението от 11% за 2024 г., 8% за 2025 г., и 5.4% за 2026 г. Това увеличение се базира на сбора от 50% от нарастването на осигурителния доход и 50% от индекса на потребителските цени от предходната година.

От 1 юли се увеличава и размерът на вдовишката добавка до 30% от размера на пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга. Също така, в страната е възможно закупуването на до пет години недостигащ стаж за пенсиониране, като тази опция става все по-популярна и по-скъпа всяка година.

Пенсионната система също така предвижда строги регулации относно удръжките от пенсиите за различни задължения и предлага два метода за получаване на пенсията – чрез пощенска станция или по лична платежна сметка. Освен това, пенсионерите и техните наследници имат право да искат неполучени суми от пенсия и добавки, съгласно определен давностен срок.

Обновленията и промените в пенсионната система на България са свидетелство за непрекъснатите усилия на страната да осигури достойни условия за своите възрастни граждани и да поддържа устойчивостта на системата. С тези мерки, страната демонстрира своя ангажимент към подобряване на живота на пенсионерите и гарантиране на тяхната финансова сигурност.

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Богдана Петрова Василева
Богдана Петрова Василева
3 месеци по-рано

Защо винаги се говори и сравнява средна пенсия мн добре виждате че половин бг вземат мин.пендия нея сравнявайте по стандарт що с тия пари е пълна мизерия за тия хора има хора с по 33 г. Те.стаж а вземат пенсия колкото за 15 гид. Не се ли оценя всяка осигурена година ми да работим 15 г. Да се пенсионираме и няма да внасяме осигуровки е тогава ще ви се утежни бюджета срамно е да се работи 33 г. И да вземаш трохите Мин.пенсия безобразие е това тая група хора само съществуват аз се пенсионирах с 33 г гр.стсж на 61г.… Прочети още »

Язе
Язе
3 месеци по-рано

Проблема е в мутренската комунистическа пенсионна система. Масово след 1991 г. се плащаше на хората минимална заплата съответно минимални или никакви осигуровки. ЕТ и разни занаятчии се изкарваха все на 0 и плащаха на минимал. Масово фирмите плащаха минимал и добавки под масата. Всичко това беше обществена тайна и вместо хората да скочат и да си търсят своето те си траеха. Синдикатите се занимаваха главно със себе си и с политика. Всичко в БГ е по руски образец, крепосничество и роби. Никой не протестираше срещу това. Днес 33 г. по късно, когато дойде време за пенсия, всички ревът, че пенсията… Прочети още »