Пазарите в Азия се покачват след съгласуване на пакета за стимулиране от САЩ

0
70
Пазари
Снимка: Pixabay

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и Сенатът постигнаха споразумение за икономически пакет за облекчение на стойност над 1,8 трилиона долара (1,5 трилиона паунда), което доведе до покачване стойността на акциите в Азия, информира “BBC”.

Пазарите се сринаха на Уолстрийт и в Лондон във вторник в очакване на сключването на сделката. Азиатските акции също спечелиха в търговията в сряда, като японският бенчмарк индекс Nikkei 225 нарасна със 7,9% след новините.

Пакетът за стимулиране на САЩ включва пари за спасяване на отрасли, които бяха засегнати от кризата.

В САЩ Dow Jones Industrial Average отбеляза най-голямата си печалба за един ден от 1933 г. във вторник, въпреки че сделката все още не беше подписана.

В Азия индексът на Hang Seng в Хонконг се повиши с 3,1%, а китайският Shanghai Composite скочи с 2% в търговската сесия в сряда.

“Това е добра новина, но все още не сме излезли от гората”, каза Том Стивънсън, инвестиционен директор в управителния фонд Fidelity International.

“Когато пазарите падат, получавате тези големи амплитуди, но не бива това положение да се задържа. В тези ситуации те (акциите) скачат.”

Моментът продължава с период на безпрецедентна нестабилност, тъй като пазарите реагират бурно на икономическото въздействие на пандемията от коронавирус.

Само този месец видях, че Dow има пет най-големи печалби за ден и пет най-големи падения в своята 135-годишна история.

На Уолстрийт Dow Jones се повиши с 11.4% във вторник, тъй като се наслади на най-голямата си печалба за един ден след Голямата депресия.

Спасителен пакет

Сега много страни работят върху стимулиращи пакети в подкрепа на икономиките си, но тези планове са получили смесени мнения от инвеститорите.

Американският спасителен пакет беше обсъждан пет дни на интензивни преговори, с които трябваше да се постигне споразумение, осигуряващо помощ за американски работници и предприятия.

“Най-сетне имаме споразумение”, обяви лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл малко преди 2 часа сутринта във Вашингтон. “Всъщност това е инвестиция по време на война”, подчерта той.

Всички подробности за планираното законодателство все още не са публикувани, но законодателите приеха във вторник първоначалното предложение на републиканците за директни парични плащания.

Пакетът от мерки ще помогне за облекчаване на резултата от масовите съкращения заради внезапния фалит и затварянето на някои  предприятия, като в същото време служителите са принудени да останат у дома.

Има ли край на пандемията?

Президентът Доналд Тръмп заяви във вторник, че се надява САЩ да се отърве от коронавируса в рамките на по-малко от три седмици – дори, след като губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо предупреди, че болестта се разпространява по-бързо в неговия щат, отколкото “високоскоростен влак”.

Америка се намира в средата на 15-дневен опит да забави разпространението на вируса чрез социално дистанциране.

Близо 19 000 души са умрели от коронавируса в целия свят, откакто той се появи в китайската провинция Ухан през януари, а повече от 420 000 инфекции са потвърдени.

Южна Европа сега е в центъра на пандемията, като Италия и Испания регистрират стотици нови смъртни случаи всеки ден.

Правителствата по света започнаха да противодействат, като блокираха обществата с надеждата да забавят разпространението на вируса.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments