Пациенти от Гана са в опасност. В Обединеното кралство набират медицински сестри за Националната здравна служба

0
45
Африкански момичета.
Снимка: Пиксабей

Набирането на медицински сестри от страни с високи доходи от по-бедни нации е „извън контрол“, според ръководителя на една от най-големите групи за медицински сестри в света, предава „BBC“. Коментарите идват, когато излизат доказателства за това как здравната система на Гана се бори поради „изтичането на мозъци“.

Много специализирани медицински сестри са напуснали западноафриканската страна за по-добре платена работа в чужбина. През 2022 г. повече от 1200 медицински сестри от Гана се присъединиха към регистъра на медицинските сестри в Обединеното кралство. Това се случва, тъй като Националната здравна служба (NHS) все повече разчита на служители от страни извън ЕС, за да запълни свободните места.

Въпреки че Обединеното кралство подчерта, че активното набиране на персонал в Гана не е разрешено, социалните медии обозначават, че медицинските сестри могат лесно да видят свободните работни места в тръстовете на NHS. След това те могат директно да кандидатстват за тези работни места. Ужасното икономическо положение на Гана действа като голям тласък фактор.

Хауърд Катън от Международния съвет на медицинските сестри (ICN) е загрижен за мащаба на броя на напускащите страни като Гана. Пред „BBC“ той заяви:

„Имам чувството, че ситуацията в момента е извън контрол. Имаме интензивно набиране на персонал, което се води главно от шест или седем държави с високи доходи, но с набиране от държави, които са едни от най-слабите и най-уязвимите, които трудно могат да си позволят да загубят своите медицински сестри.“

Ръководителят на медицинските сестри в Регионалната болница в Голяма Акра, Гифти Ари сподели пред „BBC“, че нейното интензивно отделение е загубило 20 медицински сестри в Обединеното кралство и САЩ през последните шест месеца – със сериозни последици. Тя изтъкна:

„Грижите са засегнати, тъй като не можем да приемаме повече пациенти. Има забавяния и това струва повече смъртност – пациентите умират.“

Тя добави, че тежко болните пациенти често трябва да бъдат задържани за по-дълго време в спешното отделение поради недостига на медицински сестри. Една медицинска сестра в болницата признава, че половината от тези, с които е завършила, са напуснали страната – и тя самата е искала да се присъедини към тях.

„Всички наши опитни медицински сестри си тръгнаха“

„BBC“ установи подобна ситуация в общинската болница в Кейп Коуст. Заместник-ръководителят на медицинските сестри в болницата Каролин Агбоджа каза, че е видяла 22 медицински сестри да заминават за Обединеното кралство през последната година.

„Всичките ни медицински сестри за интензивни грижи, нашите опитни медицински сестри, си отидоха. Така че в крайна сметка нямаме нищо – нямаме опитен персонал, с който да работим. Дори и правителството да наеме, трябва отново да преминем през болката от обучението на медицински сестри.“

По-малките клиники също са засегнати от миграцията на персонала, тъй като дори една медицинска сестра, напуснала малък здравен център, може да има голям страничен ефект.

В здравната клиника Ewim в Кейп Коуст една медицинска сестра е напуснала малкото им спешно отделение, а друга е напуснала амбулаторното отделение. И двете медицински сестри с опитни и са си намерили работа в Обединеното кралство.

Главният лекар там, д-р Джъстис Артър смята, че ефектите са огромни. Ето какво каза той пред „BBC“:

„Нека вземем например услуги като имунизирането на деца. Ако загубим медицински сестри в общественото здравеопазване, тогава бебетата, които трябва да бъдат имунизирани, няма да получат своята имунизация и ще имаме бебета, които ще умират.“

Той призна, че възрастни пациенти също ще умрат, ако няма достатъчно медицински сестри, които да се грижат за тях след операцията. Повечето от медицинските сестри, с които екипът на „BBC“ разговаря, искаха да напуснат Гана поради факта, че биха могли да печелят повече другаде.

В здравния център Kwaso близо до град Кумаси Mercy Asare Afriyie обясни, че се надява скоро да си намери работа в Обединеното кралство.

„Изселването на медицински сестри няма да спре заради лошите ни условия на работа. Заплатата ни не е нещо, за което да пишем, а след две седмици я харчим. Тя е от ръка на уста.“

Медицински сестри от Гана споделиха пред „BBC“, че в Обединеното кралство биха могли повече от седем пъти повече от това, което получават в Гана. Perpetual Ofori-Ampofo от Асоциацията на медицинските сестри и акушерки в Гана подчерта, че здравната система на нейната страна се нуждае от повече помощ. Тя обясни:

„Ако погледнете числата, тогава не е етично Обединеното кралство да наема служители от Гана, тъй като броят на професионалните медицински сестри в сравнение със стажантите или помощните медицински сестри е проблем за нас.“

Но тя добави, че не е възможно да се спре медицинските сестри да напуснат, тъй като миграцията е право и че правителството на Гана трябва да направи повече, за да ги убеди да останат. Здравното министерство в столицата Акра отказа коментар.

Гана е в списъка на Световната здравна организация от 55 уязвими страни, които имат малък брой медицински сестри на глава от населението. Списъкът – наричан от някои „червен списък“ – има за цел да обезсърчи систематичното набиране на персонал в тези страни.

Правителството на Обединеното кралство наскоро даде 15 милиона британски лири (18,6 милиона долара) на Гана, Нигерия и Кения, за да подпомогне увеличаването на тяхната работна сила в здравеопазването. Известно е обаче, че страната се стреми да сключи официална сделка с Гана, чрез която може да наема по-активно персонал в замяна на предоставяне на тамошното правителство на определена сума пари на медицинска сестра.

Вече има подобно споразумение с Непал. Но Катън от ICN се усъмнил дали това е достатъчно. Той каза пред „BBC“, че смята, че подобни сделки „се опитват да създадат вид на етична почтеност, а не правилно отразяване на истинските разходи за страните, които губят своите медицински сестри“.

Директорът на Здравната работна сила на СЗО Джим Кембъл обясни пред „BBC“, че Брекзит е бил фактор Обединеното кралство да се обърне към африканските страни за медицински сестри, за да запълни свободните места в NHS.

„Пазарът на труда е изключително конкурентен по целия свят и след като затворихме потенциалния пазар на труда от европейската свобода на движение, това, което виждаме, са последствията от това по отношение на привличането на хора от Британската общност и други юрисдикции.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments