Парламентът гласува 2 закона от съдебната реформа в последния си ден

0
38
Христо Иванов
Христо Иванов. Снимка: Facebook

В последния си ден 46-ото Народно събрание символично прие измененията в Закона за съдебната власт /ЗСВ/ на „Демократична България“ на първо четене, а преди това прие и преместването на Бюрото за защита на свидетели.

Бюрото за защита на свидетели, определяно като преторианската гвардия на Иван Гешев, беше преместено от прокуратурата в Министерство на правосъдието с гласуване на закона на второ четене.

Малко след това на първо четене беше приет и проектът на Христо Иванов и народни представители от „Демократична България“, предвиждащ закриването на специализирания съд и специализираната прокуратура. За него гласуваха 130 народни представители от „Демократична България“, ИТН, „Изправи се! Ние идваме“ и БСП.

Иванов отчете като положително желанието на останалите политически сили да си присвоят заслугите за приемането на промените в ЗСВ: „Аз имах очакване, че ще можем да завършим парламента с една добра новина, че в крайна сметка, въпреки всички различия, спорове, разминавания и конфликти, сме намерили някакви общи неща, които можем да сложим като общ знаменател. Но ще завършим парламента с две добри новини.“

„Наблюдавам, че всъщност, съдебната реформа е измислена от „Има такъв народ“ и от БСП. Това е хубаво, защото в крайна сметка съдебната реформа очевидно се превръща в една тема, която всички искат да си я припишат. Важното е, че всички разпознаваме в тази тема нещо, което е толкова важно, че да искаме да го дръпнем, може би дори леко да се скараме, може би не много разумно да се скараме за нея“, добави той.

Депутатът от „Демократична България“ Атанас Славов заяви, че в дългия и изпълнен с редица провалени заседания на правната комисия процес по гласуване на законопроекта за ЗСВ са били отчетени редица предложения за подобряване на текстовете.

Извън закриването на специализираните съд и прокуратура, промените в ЗСВ включват още въпроси като двустепенното гласуване във ВСС за кариерното развитие на съдиите, включително и при избора на на ръководителите на Върховния касационен съд /ВКС/ и Върховния административен съд /ВАС/. Той също така разглежда и ограничаване на функциите на прокуратурата извън наказателното производство.

Законът предвижда още кандидатите за председатели на ВКС и ВАС да са действащи съдии като членове на пленумите на съответното съдилище най-малко 5 години преди провеждането на процедурата по избор.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments