От НОИ в Пазарджик хванаха несъществуваща фирма да наема служители на работа

0
407
НОИ
Снимка: НОИ

От Националния здравноосигурителен институт в Пазарджик са разкрили случай на измама, при който дружество, неосъществяващо търговска и стопанска дейност от 2014 г., продължило да наема служители и работници в периода 2017 – 2019 г. без знанието на собственика.

При престъпната схема са били подавани данни за осигуровки, представени са били документи, удостоверяващи изплащането на парични обезщетения за болнични на едно лице. В обясненията, които неработоспособното лице е дало, се твърди, че въпросното се е свързало с фирмата фантом чрез свой познат по обява в интернет. Работата се е състояла в това да се търсят хора по селата и да се закупуват отпадъци за производство на продукти от дърво. Неправомерно изплатените финансови обезщетения по болничните листове с различни „поставени“ диагнози са довели до издадено разпореждане за възстановяване в размер на 2317.56 лв. 

Така наречената „английска борса“ е друга позната заблуда. Към нея служителите на НОИ причислявали хора, които подавали заявление за отпускане на парични компенсации в случай на безработица, посочвайки предишна трудова дейност във Великобритания. Проблемът е там, че тези лица реално никога не са напускали страната. Точно обратното. Малко преди да останели без работа, те получавали високи доходи за кратко време в България. Целта на измамата била да им бъде отпуснато обезщетение от НОИ на база на тази заплата. Съгласно европейския Регламент 883/2004 при сумиране на стаж и в друга страна-членка на ЕС, паричната компенсация се изплаща върху последния доход.

Ситуацията с „английските работници“ била до болка позната на служителите от дружеството в цялата страна и подобно фиктивно назначаване ставало изключително трудно за реализиране. Към момента „английските работници“ имали общи задължения на стойност 36 224.11 лв.

Друга проверка от института е изловила 76 души „на работа“ на 6 месеца в несъществуваща къща за гости. Проверяващите са установили, че за съмнително кратки периоди от време две дружества на свързани помежду си лица са подали уведомления за трудови договори на 76 работника. Ако всички те реално били извършвали дейност като служители на различни позиции в посоченото помещение от горе-долу 6 метра, на всеки квадратен метър щели да се падат средно по около 13 работници.

Не са били представени стоките за продажба, с които дружеството на теория е търгувало, нито касовите книги. За да се измъкнат от бъркотията, някои от разпитаните лица обяснили, че работното звено било в къща за гости, която, става ясно при проверка, към дадения момент е била построена до груб строеж. Други излъгали, че са извършвали поддръжка на кафе автомати, които не са намерени на нито един от посочените адреси.

На осигурителите са били съставени ревизионни актове за установените щети на Държавно обществено осигуряване за начет в размер на 19 973.61 лв. 

Подадени са сигнали до прокуратурата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments