Осигуряват безплатен скрининг и достъп до лечение на хепатит В и С

0
239
Лаборатория
Лаборатория. Снимка: Pixabay

Предвижда се безплатен скрининг за хепатит B и C във възрастова груп от 40 до 65 години по Националната програма за превенция и контрол на вирусните хепати (2021-2025). Това съобщиха от пациентската организация ХепАктив и Българското дружество по гастроентерология, гастроинтестинална ендоскопия и абдоминална ехография.

Скринингът ще бъде финансиран от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и включен в годишните профилактични прегледи при личния лекар. За целта се изготвя и промяна в Наредбата, която е свързана с прегледите и с диспансеризациите.

Програмата осигурява сигурен достъп до диагностика и лечение на заболяването, който е водещ фактор за разпространението и смъртността от вирусните чернодробни инфекции.

Силвана Лесидренска, председател на ХепАктив, коментира, че „за пациентите с хепатит В и С в България, 31 март е исторически момент, който очаквахме от 8 години. Първата Национална програма за вирусни хепатити следва да отговори на най-неотложните и сериозни нужди по отношение на превенцията, профилактиката и лечението на тези заболявания, от които загиват 1.4 милиона души по света годишно“.

Според Лесидренска надеждите са, че „независимо от чувствително дългия период, който бе необходим, за да се припознае хепатитът като социалнозначимо заболяване в България, то заложените в Програмата мерки за превенция и контрол ще бъдат ефективно въведени и приложени възможно най-скоро в цялата страна“.

Очаква се да бъде направена и промяна в Закона за здравето, с която да бъдат лекувани всички пациенти в нужда. Сред уязвимите групи за хепатит В и С са употребяващи инжекционни наркотици, мъжете с бисексуална и хомосексуална ориентация, лишени от свобода, мигранти, проституиращи, деца и младежи в риск, бременни, медицински специалисти, пациенти с риск от заразяване и други.

В България засегнати от хепатит B са 199 000 души, а от хепатит C – 87 000 души. Основна заразата се предава по кръвен път и е една от водещите причини за развитие на рак на черния дроб, затова осигуреният скрининг има огромно значение за навременно предприемане на мерки, които често са животоспасяващи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments