Опозицията срещу Путин е налице по улиците на Москва, но руската телевизия не я отразява

0
38
Владимир Путин, Давос, 2009 г. Снимка: wikimedia commons
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: wikimedia commons

Над 6400 руски граждани са били арестувани по време на антивоенни протести, откакто военните сили на президента Владимир Путин нахлуха в Украйна. Нито един от случаите на задържания обаче не е бил излъчен по държавната телевизия, пише „CNN“.

Ежедневният сблъсък с парадоксите на авторитарното управление на Путин от дълги години тук се е превърнал в начин на живот за местните жители. Ценностите и идеите, подхранвани цял живот с лъжи от страна на управляващите, карат повечето хора да преодоляват ежедневни трудности. За мнозина обаче това е един спокоен живот с постоянни и сигурни доходи. Все пак това, което се случва сега, може да предизвика някои от тях да излязат от досегашните си граници на възприятие за света около тях, а именно да започнат да поставят под съмнение действията на своя лидер.

Довчера сутринта в Москва над 1 милион подписа бяха добавени към рускоезичната петиция, озаглавена „Change.org“, която осъжда остро войната в Украйна. В момента по улиците на Москва полицейски микробуси патрулират на повечето големи кръстовища, а полицаи, специално обучени за борба с безредиците, стоят на пост по тротоарите, докато прочутият площад „Пушин“ – някогашно популярно място за протестиращите, сега е обграден с огромна метална барикада. Това, което се случва в страната е твърде явно и открито противопоставяне на управлението на президента Путин.

Правителството предупреждава, че наказанията за участие в подобни прояви ще бъдат „арест“ и „криминално досие„, което несъмнено ще остави негативен отпечатък върху бъдещето на виновното лице. Протестите в Русия биват официално одобрени само ако са поискани не повече от 15 дни предварително и не по-малко от 10 дни, като дори тогава няма гаранция, че ще организаторите ще получат позволение да ги проведат.

Засега държавните медии са заглушени по темата, тъй като Путин няма причина да разгласява гнева срещу своето управление и има всички основания да се опита да го потуши възможно най-бързо. Вместо да отразяват последните новини за антивоенните протести срещу Путин, огромният брой от вестници, списания, уебсайтове и телевизионни канали на Кремъл поддържа непрекъснат демонстративен ритъм, насочен към яростна антиукраинска пропаганда, разпространена с цел изясняване на причините, поради които техните братя, синове и съпрузи са били принудени да участват във война и вероятно са загинали на стотици километри от тях.

През последните години Кремъл почти е унищожил независимите руски медии и е затворил устата на това, което е останало от тях. В края на миналата седмица 10 издания получиха писмо от националния регулаторен орган за контрол на комуникациите, в което ги предупреждават да не използват думите „инвазия„, „нападение“ и „обявяване на война“ под заплахата, че достъпът до публикациите им ще бъде „ограничен„, като наред с това ще последват и други санкции. В същото писмо се казва, че правилната информация за „Специалната военна операция“, както Кремъл нарича войната, е свободно достъпна на правителствените уебсайтове.

Въпреки това Путин не контролира всички разкази и споделяни мисли на граждани, поне не през цялото време. Последните поколения тук са израснали умишлено в неведение за държавната дезинформация, като вместо това са закърмени в социалните медии, затова са невъзприемчиви за лъжите, които са плашели родителите им. Тези лъжи обаче все още се задържат от масивната инфраструктура за държавна сигурност, която е истинската подкрепа, която стои зад публикациите на държавните медии.

Накратко, тези млади хора мислят самостоятелно, искат свободите, които вървят ръка за ръка с това самосъзнание, но са ограничени от бруталността, която срещат, когато протестират. Една млада жена, с която екип на „CNN“ се срещна през първата вечер от началото на протестите, беше почти разплакана, обяснявайки, че обича Русия, но не и нейния лидер, затова е решила, че трябва да напусне страната. Това поколение е наистина разочаровано, но то е малцинство – по-малко от 10% от нацията.

Последното проучване на Руския център за изследване на общественото мнение, държавна, но все пак международно уважавана организация, установи, че 68% от гражданите подкрепят решението за провеждане на специалната военна операция, 22% са против, а 10% се затрудняват да отговорят. Отрезвяваща е оценката, че що се касае до общественото мнение, Путин може да бъде напълно сигурен, че то ще бъда официално отразено в посоката, която е разпоредил на държавните си органи да зададат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments