ООН: Децата в Хаити страдат не само от недохранване, а и от холера

0
54
Дете, Хаити
Снимка: Pixabay

Епидемията от холера, обхванала Хаити, причинява смъртта на все по-голям брой деца на фона на рязкото увеличаване на недохранването в страната, съобщи УНИЦЕФ по-рано днес. Тази смъртоносна комбинация означава, че около 40 % от случаите на холера в бедната страна с население, наброяващо над 11 милиона души, са деца, като 9 от 10 случая са регистрирани в райони, където хората гладуват, според данни на ООН.

„Трябва да планираме най-лошото.„, заяви вчера Мануел Фонтен, който е начело на глобалните програми за спешна помощ на УНИЦЕФ, по време на свое посещение в Хаити.

Откакто в Хаити са били обявени първите смъртни случаи в началото на октомври, до момента от холера са загинали над 200 души, а други 9300 са хоспитализирани, по данни на хаитянското министерство на здравеопазването. Експертите обаче смятат, че реалният брой е много по-голям, а официално оповестените цифри са умишлено занижени.

УНИЦЕФ и правителството на Хаити обявиха, че се нуждаят от най-малко 28 млн. долара, за да помогнат за изхранването, хидратирането и грижите за 1,4 млн. души, засегнати от кризата, като се очаква броят им да се увеличи. Тревожен е фактът, че недохранването се влошава, особено в градските райони като бедняшкия квартал „Сите Солей“, който се намира в столицата Порт-о-Пренс. Според УНИЦЕФ процентът на хората, които живеят в изключително тежки условия, е невиждан досега.

Холерата и недохранването са смъртоносна комбинация, като едното неминуемо води до другото.“, твърди Мануел Фонтейн.

В медицинската клиника „Гескио“ в Порт-о-Пренс медицински сестри, лекари и социални работници се грижат за голям брой недохранени деца, които са заразени с холера.

Това е предизвикателство за нас. Когато децата са недохранени, им е необходимо повече време, за да се възстановят,„, казва д-р Карин Север, която ръководи отделението по холера в клиниката. Тя с тревога споделя , че случаите на недохранване са се увеличили с поне 40% през последните седмици, като медицинските сестри хранят децата със супа сутрин и с ориз, боб, месо и зеленчуци следобед, за да им помогнат да наддадат бързо на тегло. Това е храна, която много малко родители в Хаити могат да си позволят, тъй като около 60% от населението средно печели по-малко от 2 долара на ден.

40-годишната Роселорд Давид разказва, че заедно с петте си деца е била принудена да избяга от „Сите Солей“, след като враждуващи престъпни банди са подпалили къщата ѝ. Семейството временно е живяло в обществен парк, а след това се е преместило при сестра ѝ. Въпреки това, за жената все още е изключително трудно да осигурява ежедневно храна за децата си.

Правителството на Хаити неотдавна помоли в страната да бъдат доставени ваксини срещу холера. Понастоящем в световен мащаб има недостиг на такива ваксини, а 31 държави съобщават за епидемии от болестта. По тази причина все още не е ясно дали и кога те ще пристигнат в Хаити. Въпреки това, Фонтейн обеща, че Хаити ще бъде сред приоритетните нации.

За първи път страната се сблъска с болестта през 2010 г., след като представители на ООН от Непал разпространиха неволно бактерията чрез канализацията. Тогава близо 10 000 души починаха, а над 850 000 се разболяха тежко. Този път обаче ситуацията е по-сложна, предупреждава Боби Сандърс, директор на организацията „Храна за гладуващите“ в Хаити. Той сподели в телефонно интервю, че почти половината от болните от холера сега са на възраст под 15 години, като е налице сериозна заплаха за живота им, предвид задълбочаващата се криза, свързана с недохранването. Ситуацията се влошава и поради зачестилите прояви на насилие от страна на престъпните банди, което пречи на групите за помощ да достигнат до тези, които се нуждаят най-много от нея.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments