Омбудсманът за задържаните на Летище София майка с бебе: Институцията реагира незабавно

0
219
Омбудсман Диана Ковачева
Снимка: Пресцентър на Омбудсмана на Република България

Във връзка с разследването на журналиста Валя Ахчиева, „Българските власти затвориха невинна майка с бебе в килия на летището“ съветникът по гражданските права Диана Ковачева изрази своята позиция, съобщиха от пресцентъра на Омбудсмана на Република България.

Жалбата от г-жа Катя Махмуд Амие е била подадена до омбудсмана от адвокат Мария Дамянова на 04 януари 2021 г. във връзка със задържането й заедно с едногодишното й дете на територията на Летище София – Терминал 1 в помещенията за недопуснати лица.

Незабавно след входирането на жалбата експерт на омбудсмана се е свързал с адвокат Дамянова още на същия ден, която посочила, че майката и детето са били задържани с обяснението, че на майката е бил отнет бежанския статут, а пък детето е било лишено от българско гражданство.

Била е поискана справка по телефона от страна на Държавна агенция за бежанците кога Катя Махмуд е лишена от международна закрила. На 4 януари е бил изпратен мейл до Главна дирекция „Гранична полиция“ предвид спешността на случая и планираното връщане на лицата в Холандия на следващата сутринта със следното съдържание:

„В писмо до омбудсмана, адресирано и до Вас се посочва, че лицата не се допускат поради отнемане на бежанския статут на майката, както и отнемане на българско гражданство на детето.

При разговор с адвоката на майката се установи, че на тях не са им връчвани документи за отнемане на бежанския статут от ДАБ, както и че не са уведомявани за процедура и основания за отнемане на българското гражданство на детето. Обръщам внимание още, че съгласно изискванията на ЕКЗПЧ никой не може да бъде задържан или лишаван от свобода без правно основание, както и че лицата следва да имат право да обжалват законността на задържането своевременно.

Предвид гореизложеното се обръщам към Вас с препоръка за задълбочено разглеждане на случая, посочване на правните основания за недопускането им на територията на Република България и преустановяване връщането на лицата до изясняване на казуса.“

На 05 януари лицата не са били върнати и е била проведена среща с бабата на бебето и адвокатката, на която са били предоставени допълнителни документи по случая. Изпратени са били и две писма до Главна дирекция „Гранична полиция“ и до министъра на правосъдието.

В писмото до ГДГП е било посочено, че жалбоподателките са в изключително уязвимо положение, предвид възрастта на детето и липсата на информация относно тяхното положение в страната. Обърнато е било внимание, че е разрез с най-добрия интерес на детето, едногодишно дете да живее е продължение на повече от 3 дни на Летище София.

Омбудсманът е настоял лицата да бъдат настанени в подходяща среда до окончателно решаване на казуса. В писмо до министър Десислава Ахладова е била изисквана спешна проверка относно причините и правните основания за заличаване на българското гражданство на детето, както и относно надлежното уведомяване на майката и спазването на законовите процедури.

На 06 януари експерти от Дирекция „Права на детето“ и НПМ посетили лично майката и детето на Летище София и провели разговори с тях. Било е установено, че няма подходящи условия за пребиваване на малко дете. В тази връзка е била изпратена препоръка до министъра на транспорта и до изпълнителния директор на Летище София, в която се посочвало следното:

„Във връзка със законовите правомощия на омбудсмана на Република България като независим мониторингов орган за защита на правата на децата и с оглед данните за дълъг период от време, в които се е наложило едногодишно дете да престои в тези помещения, експерти на омбудсмана на 06.01.2021 г. посетиха жалбоподателката и нейното дете. В рамките на посещението беше установено, че помещенията не са пригодени за майки с деца, както и за хора с увреждания. Няма осигурена възможност за къпане на децата, приспособления за тях (напр. кошара), както и достатъчно място за разходки на открито, което причинява сериозни трудности, особено при по-продължителен престой, както се установи при проверката на случая на г-жа Амие и дъщеря й.

Затварянето на детето в непригодено помещение, липсата на достатъчно чист въздух и пряка слънчева светлина нарушават остро неговите права и най-добър интерес.
Предвид гореизложеното и на основание чл.19, ал. 1, т.4 от Закона за омбудсмана се обръщам към Вас с препоръка за обстойна проверка на случая, както и за обмисляне на възможността за обособяване на помещение за недопуснати лица, което да отговаря на потребностите на майки с деца, както и на хора с увреждания.“

На 07 януари майката и детето са заминали за Нидерландия. Продължава разглеждането на случая след получаване на писма от проверки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments