Общинският съвет в Бургас прие поредица от мерки заради COVID кризата

0
243
Заседание на Общинския съвет в Бургас
Заседание на Общинския съвет в Бургас, Архив

Общинските съветници в Бургас приеха поредица от мерки заради COVID кризата. Те разгледа четири докладни записки по въпроса. Първата от тях според подредбата в дневния ред беше тази на ГЕРБ. Тя предвижда за периода на извънредната епидемична обстановка да бъдат намалени пропорционално цените на наемане на обектите общинска собственост. Става въпрос за тези, в които се провеждат занятия от танцовото, творческото и музикалното изкуство. Това ще стане съразмерно с действащите заповеди на министъра на здравеопазването по отношение на ограниченията за заетост на местата. Ще бъде съобразен и общият капацитет на помещението или съоръжението.

Предложенията предизвикаха дебати.

„Продължаваме да работим с независимия творчески ресурс на Бургас. Тяхната финансова тежест ще се намали. Така трябва да бъде. Общината трябва да помага, където може“, обяви Веселин Пренеров от ГЕРБ.

„Тази докладна е много важна за нормалния диалог. Мисля, че с по-голямата част от тях диалогът е наистина добър. Така ще се облекчи работата на голяма част от школите. Творческите школи са част от културната индустрия. Те събират такси от децата и плащат наеми. На тях им е много трудно, защото бяха затворени три месеца през пролетта. Говорим за система от действия и съжалявам, че част от съветниците не възприемат правилно нашите усилия. Ще се опитаме да намериш общ език“, каза от своя страна ресорният зам.-кмет Диана Саватева.

Тъй като Веселин Пренеров засегна темата с предложението на кмета Димитър Николов за закриване на Младежкия културен център като самостоятелна структура към него имаше две реплики. Първата беше от Константин Бачийски от СЕК:

„Ние подкрепяме това, което иска да постигне Община Бургас. Не подкрепяме промяната и то промяна, която трябва да се направи със съгласие на министъра на културата. Затова казваме, че не е този пътят.“

Втората реплика беше от Йордан Георгиев от БСП:

„Неговото изказване беше изцяло политическо с тази разлика, че беше върху една точка, която всички групи подкрепят. Приветствам тази докладна записка.“

„Докладната е резонна и е естествено да бъде подкрепена. Това обаче, което не мога да спестя, е да изразя разочарованието е, че е обърнато внимание само на културата. Две докладни записки по-късно сме посочили редица мерки за бизнеса, който дори и в момента не работи. Затова е важна позицията на ГЕРБ за тези сектори, които изобщо не могат да оперират. Изразявам разочарованието си, че ГЕРБ не обръща внимание на бизнесите, които изобщо не могат да оперират“, обяви от своя страна Живко Табаков от „Движение България на гражданите“.

„Каквото е в нашата компетенция, ние гледаме да помагаме. Разбирам, че бъркате националната с местната политика, но започвате да прекалявате. Ако искате да ставате депутати, е редно първо да излезете от Общинския съвет“, каза от своя страна Георги Маринчев от ГЕРБ.

„Искате да заметете точно това, което е в нашите правомощия“, отговори му Живко Табаков.

Съветниците приеха и мерки, предложени от СДС. Те предвиждат да бъдат освободени от заплащане на такса за пазари, тържища, тротоари, площади, улични платна, панаири и терени с друго предназначение и цена на услугите за събиране, транспортиране и депониране на битови отпадъци от преместваеми обекти. Касае се за тези обекти, които са затворени на основание заповедта на министъра на здравеопазването за противоепидемичните мерки.

Освен това съветниците от СДС предлагат да бъдат освободени от заплащане на наемни цени търговци и сдружения с нестопанска цел, които осъществяват дейност в обществена полза и са наематели на обекти, които са собственост на Община Бургас. Става въпрос отново за тези, които са затворени със заповедта на министъра на здравеопазването.

Предвидено е и родителите да не заплащат такси за детски градини и ясли за периода, в който те не функционират.

Живко Табаков и друга съветници също бяха внесли докладна записка, но част от точките се припокриваха с тази на СДС. Другите две предвиждаха намаляване на данък сгради, което беше изяснено, че не е в правомощията на Общинския съвет. Четвъртото предложение касаеше таксата за битови отпадъци. Оказа се обаче, че и в момента бизнесът може да подаде заявление и да не я заплаща. Затова вносителите оттеглиха своята докладна записка.

Четвъртото предложение беше входирано от БСП. То предвиждаше таксиметровите шофьори да заплащат данък от 300 лева, а не от 660 лева, а за разликата Общината да кандидатства за покриване от държавния бюджет. Оказа се, че това вече е взето като решение на национално равнище и няма нужда от специалната докладна записка по въпроса. В крайна сметка мнозинството в Общинския съвет я отхвърли.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments