Общинският съвет в Бургас прие пакет от мерки в подкрепа на хората и бизнеса

0
242
Заседание на Общинския съвет в Бургас
Снимка: Facebook

Общинският съвет в Бургас подкрепи пакет от мерки в подкрепа на хората и бизнеса в условията на пандемия и извънредно положение. Предложенията бяха внесени от съветници от различни парламентарни групи. Първо беше подложена на гласуване и одобрена докладната записка, входирана от представители на ГЕРБ.

Тя предвижда да се освободят от такса за ползване на детски ясли и детски градини родителите или настойниците на децата, посещаващи детски заведения на територията на община Бургас.

Освен това ще се освободят от заплащане на такса за ползване на пазари, тържища, тротоари, площади, улични платна и терени с друго предназначение и от заплащане цена на услугите за събиране, транспортиране и депониране на битови отпадъци от преместваеми обекти лица, в полза на които е издадено разрешение за поставяне на обекти по чл.56 от ЗУТ, както и собствениците на обекти по отм. чл. 120, ал. 4 от ППЗТСУ. Мярката е за обекти, които са затворени на основание заповедта на министъра на здравеопазването във връзка с извънредното положение.

Прието беше още да се освободят от заплащане на наем търговци и сдружения с нестопанска цел, осъществяващи дейност в обществена полза. Това са наематели на обекти, собственост на Община Бургас и общинските еднолични търговски дружества за времето, в което са затворени на основание заповедта на министъра на здравеопазването във връзка с извънредното положение.

В докладната записка на ГЕРБ е предвидено още, че се дава възможност на таксиметровите водачи да преустановят временно дейността си, като за времето, когато не са работили, ще им бъде възстановен внесения данък таксиметров превоз, съгласно чл.61, ал.2 от ЗМДТ. Ще бъдат освободени еднократно от административна такса за издаване на разрешително за таксиметров превоз.

Освен това ще се отложи плащането на дължимите месечни наеми за общински жилища до края на календарната 2020 г.

По предложение на БСП беше прието медицинският персонал да бъде подкрепен със закупуването на апаратура, техника и защитни облекла. Освен това беше одобрена и друга точка, внесена от социалистите. Тя предвижда да се създаде общинско анализаторско звено, което да прави постоянен мониторинг за налични стоки и запаси, в случай на затваряне на региона – храна, медицински изделия, консумативи.

Предвижда се и да бъде създадена доброволческа структура за подпомагане на нуждаещи се.

От БСП бяха предложили още да бъде възстановяван патентният данък за първото тримесечие за периода на действие на извънредното положение. Тази идея обаче беше отхвърлена. Общинският съветник Христо Панайотов обясни, че те са се ръководили от принципа, че който не потребява, той не трябва да заплаща.

„Ние сме се ръководили от принципа – когато не работиш, не плащаш. Не трябва да взимаме патентен данък от хората, които не работят.“, обяви той.

Друга мярка, която беше одобрена от местния парламент, предвижда да се отделят до 5000 лева за сключване на договор с медийна агенция, която да направи стратегия за рекламирането на град Бургас като туристическа дестинация в условията на криза.

Докладната записка беше внесена от председателя на Комисията по туризъм Живко Табаков. Той беше предложил още туристическият данък да бъде намален с 90%, но в крайна сметка беше решено тази точка да бъде подложена първо на дебати в ресорната комисия и после вкарана отново в Общинския съвет.

Според Константин Бачийки от СЕК в Бургас трябва да бъдат въведени строги мерки за туристите, които след това да бъдат рекламирани. Ето какви:

„Трябва да има тотален контрол на всички нива на тези, които пристигат. Ние трябва да направим правила. Ако при пристигането се прави тест и сутрин на закуска се мери температурата и това се рекламира, ще се привлекат хора.“

От своя страна кметът Димитър Николов обяви, че хотелиерите искали клиенти, а не толкова облекчения.

„Направихме експресно проучване сред хотелиери. Те казаха – „Правете събития и давайте пари, за да докарете клиенти“. Казаха още, че колкото и да ги облекчаваме, ако няма клиенти, те няма как да не съкращават служители.“, каза той.

От своя страна зам.-кметът по финансите Красимир Стойчев подчерта, че туристическият данък се заплаща от посетителя, а не от хотелиера. И допълни:

„Хубаво е предложението, само че туристическият данък се плаща от туриста, който идва. Второ, на нас ни трябва време да го изчислим. За частните квартири е 0,50 лева. Ние не помагаме на собственика на квартирата. Ако не дойде туристът, данъкът е нула.“

Малко по-рано при обсъждането на внесените от кмета Димитър Николов предложения за мерки Бачийски подчерта, че той подкрепя напълно действията на Общинския кризисен щаб, но е важно мерките да бъдат навременни.

„Лично аз съм направил осем предложения, някои от тях са приети, някои от тях половинчато. Минаха две седмици преди да бъдат приложени. Бях в Китай в края на януари и видях от първо лице за какво става въпрос. От февруари се занимавам само с това. Ходих по различни институции и с усилия се случиха нещата. Да, съгласен съм, някои от мерките са непопулярни и не се харесват на гражданите, но това е единственият начин да преборим този проблем.“, подчерта той.

От своя страна Николов обясни, че Общинският кризисен щаб е подчинен на Националния оперативен щаб и мерките се съобразяват с тези, които се взимат на национално равнище. Той даде за пример поставянето на контролно-пропускателните пунктове, за което той се беше обявил пет дни преди неговото въвеждане и получи отказ от Националния оперативен щаб.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments