Общински съветник предлага „зелената зона“ в Бургас около Морската градина да действа само юли и август

0
358
Морската градина в Бургас
Морската градина в Бургас, Снимка: Скрийншот от Google Maps

Общинският съветник от „Движение България на гражданите“ Живко Табаков предлага да бъдат приети няколко мерки за намаляване на последствията от разпространението на COVID-19 в Бургас. Една от тях предвижда „зелената зона“ около Морската градина да действа само през месеците юли и август, а през уикендите да няма такава. Освен това той иска да бъдат отпуснати 50 000 лева за реклама на града като туристическа дестинация.

В докладната записка се предвижда още намаляване на цените за ползване на спортни съоръжения, зали, сцени и театри със 70% до приключване на действията на извънредната обстановка, тоест до 14 юни.

Предлага се и намаляване с 50% на такса битови отпадъци за заведенията до промяна на заповедта на министъра на здравеопазването, с която да им бъде разрешено да работят на пълния си капацитет. Освен това такса „тротоарно право“ за заведенията да се изчислява на базата на броя разположени маси за месеците май, юни, юли, август и септември.

Докладната записка беше разгледа днес по време на заседанието на Комисията по икономика и инвестиционни политики в Общинския съвет.

„Духът на докладната и мерките, описани в нея, са в посока на подпомагане на бизнеса, който ще понесе големия удар. По примера на всички нормални европейски държави, държавата подпомага бизнеса в първите месеци след кризата, за да може да проходи, да защити работните места.“, обяви Димитър Найденов от „Демократична България.“

Тодор Йосифов от ГЕРБ обаче подчерта, че трябва да се види дали направените предложения са рентабилни за Община Бургас и допълни:

„Предложенията са доста добри, но да видим кое е най-подходящо и поносимо за гражданите. Предлагам да насочим докладната записка към администрацията за становище.“

Неговото мнение беше подкрепено и от Георги Маринчев от ГЕРБ:

„Тук става въпрос за много пари. За вас е важно как ще бъдат разходвани, а за нас е важно и откъде ще дойдат. Кое точно ще отрежем? Приходите в общината са спаднали със 70%. Отделно разходите, които се правят заради кризата, са се вдигнали многократно. Тези мерки са добри, но ние трябва да видим какво можем да реализираме.“

Предложението да се изпрати докладната на администрацията не беше прието. От своя страна председателят на комисията Константин Бачийски от СЕК предложи да бъде даден срок на вносителя до един ден преди провеждането на сесията на Общинския съвет да изчисти проблемните моменти в докладната записка, защото част от предложенията са незаконосъобразни.

„Община Бургас трябва да поеме своята отговорност за подкрепа на малкия и средния бизнес. Но смятам, че тук има неща, които най-малко трябва да се уточнят. Тези 50 000 лева как ще бъдат похарчени. Ама защо е тази сумата, трябва да имаме количествено – стойностна сметка. Намаляване на зелената зона, но какво означава това. За да променим правилата на зелената зона, трябва да променим наредбата. И аз искам да го прокараме това нещо, но колегата не се е потрудил достатъчно, за да види как стоят нещата. Аз съм „за“ тези мерки, но както са предложени не водят до реален ефект за бизнеса. Те са незаконосъобразни и ще влезем в правен вакуум и едно положение, в което всеки ще може да ги обжалва. Аз предлагам вносителят да си ги конкретизира до сесията, защото мерките трябва да се случат сега.“, каза той.

Неговото предложение обаче също не беше прието. Цялата докладна записка също не беше подкрепа. „За“ гласува един общински съветник, а петима – „въздържал се“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments