Обществените поръчки спъват изграждането на Националната детска болница

0
35
Проф. Христо Хинков
Проф. Христо Хинков. Снимка: Министерство на здравеопазването

На 30 април служебното правителство одобри изграждането на частна детска болница „Мама и аз“. Но на следващия ден  – 1 май, само след няколко часа, премиерът Димитър Главчев отмени решението си.

Защо частният инвеститор успява там, където държавата се препъва? За „bTV“ темата коментира проф. Христо Хинков, бивш здравен министър в правителството на акад. Николай Денков. Проектът за построяването на национална детска болница има 20-годишна история. Но се движи много бавно. Видно е, че частният интерес е по-гъвкав и се справя там, където държавата буксува.

Причините за забавянето са множеството обществени поръчки, които е нужно да се обявят. Законът за обществените поръчки позволява всяка една от тях да може да се обжалва.

Частният инвеститор не се съобразява с този закон и може да построи такава болница за две години. Важно е да се отбележи, че дори когато частните болници използват обществен ресурс, те не са длъжни да обявяват обществени поръчки. Това е решение на парламента.

Според проф. Хинков, събарянето на съществуващите сгради, разположени на предвидения терен за изграждането на Националната детска болница, ще започне скоро, защото съдебните процедури са приключили.

Вчера всички – от президента до гражданите, застанаха твърдо против частния проект. Бившият здравен министър смята, че решението не е да се спре частната инициатива, а да се ускори държавната.

Илиян Василев: Няма пазар за две детски болници и едната ще канибализира другата

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments