Обсада: Нагорни Карабах обвинява Азербайджан, че блокира линиите за доставки

0
44
Транспортни камиони
Транспортни камиони. Снимка: Pixabay

Мария Мусаелян е родила близначки в неделя, но сега се притеснява дали ще успее да ги запази живи. След като Азербайджан беше обвинен, че блокира умишлено всички линии за доставки, насочени към етническия арменски анклав Нагорни Карабах, нарастват опасенията за съдбата на 100 000 души, които живеят там, предава „Politico“.

„Имаше дни по време на бременността ми, когато знаех, че не се храня достатъчно обилно. Сега обаче не става въпрос само за храна. Няма тоалетна хартия, няма паста за зъби, няма бебешка храна, няма дрехи за децата“, казва още в телефонно интервю 25-годишната Мария, която по професия е адвокат. Жената споделя, че в момента се намира в столицата на региона – Степанакерт.

В началото на 90-те години на ХХ век  е избухнал конфликт между арменците от Нагорни Карабах и Азербайджан. Стотици хиляди азербайджанци са били убити или принудени да напуснат домовете си, когато арменците са успели да поемат контрола и да обявяват независимостта на своята непризната отцепническа държава – в международно признатите граници на Азербайджан, но откъсната от останалата част на страната с окопи и укрепления. През 2020 г. обаче Азербайджан обърна ситуацията в своя полза с решителна офанзива, при която бяха отвоювани ключови части от анклава. В крайна сметка бойните действия беше потушени с посредничеството на Русия, но през последните месеци Азербайджан затегна примката по отношение на Лачинския коридор – планински път, който е единствената връзка между Нагорни Карабах и Армения.

Блокада

В Корнидзор, арменско село на границата с Азербайджан, през последния месец на контролно-пропускателния пункт се вие дълга опашка от бели камиони, натоварени със стотици тонове брашно, олио и други доставки от първа необходимост, изпратени от арменското правителство. Азербайджан отказва да ги пропусне. Наблизо до пункта малки момчета гонят футболна топка по прашното поле, като от време на време надават викове, когато тя се удари в някои от спрелите превозни средства.

Организациите за помощ, включително Международният комитет на Червения кръст, също твърдят, че не са в състояние да доставят храна и гориво в отдалечения регион, като предупреждават, че се задава хуманитарна криза.

„Ситуацията е почти катастрофална. Няма сфера на живота, която да не е засегната,“, заяви Сергей Казарян, външен министър в правителство на Нагорни Карабах.

Азербайджан обяви, че има решение на проблема, но то не е приемливо за жителите на Нагорни Карабах, които се надяват да запазят поне до известна степен своята независимост. Хикмет Хаджиев, съветник в областта на външната политика на азербайджанския президент Илхам Алиев, настоява, че „пътят за Лачин е отворен“, като същевременно отказва да обясни защо Червеният кръст и други международни организации не могат да го преминат свободно. Той коментира още, че правителството му няма нищо против да се доставя помощ, само че не по Лачинския коридор от Армения, а от азербайджанския град Агдам, тъй като той „исторически свързва Карабах с континентален Азербайджан“ и е „по-евтин и по-удобен“.  Русия колебливо подкрепя идеята, докато ЕС и САЩ твърдят, че това не е алтернатива на Лачин.

Мотивът на Баку за този ход изглежда ясен. Докато Лачинският коридор предлага на Нагорни Карабах непрекъсната спасителна линия за Армения, доставките през Агдам, който се намира на изток от анклава, ще изискват дълъг, заобикалящ транзит през Азербайджан.

Сергей Казарян заяви, че предложението на Азербайджан да се доставя помощ чрез Агдам е опит да принуди карабахските арменци да се откажат от независимостта си и да приемат да бъдат част от Азербайджан.

„Ако приемем отварянето на пътя за Агдам и снабдяването от азербайджанска страна, ние узаконяваме престъплението, което те извършват,“, сподели още министърът.

Засега местните жители успяват да издържат, но хуманитарната криза изглежда все по-близо. През юли един от арменските лекари в Карабах разкри, че спонтанните аборти в околността са се утроили в резултат на недохранването и липсата на медицински грижи, а местните медии съобщиха, че една жена е загубила бебето си, след като не е могла да стигне до болницата поради липса на гориво за линейката.

Селскостопанската работа в Нагорни Карабах също е в застой, тъй като липсва гориво за захранване на селскостопанските машини, както за пренасяне на храна от едно място на друго, твърдят местни служители. Те също така твърдят, че азербайджанските сили са обстрелвали умишлено местните ферми, което прави почти невъзможно засяването на култури и събирането на сено за животните.

Властите на Нагорни Карабах призоваха ЕС, САЩ и други страни да наложат санкции на Азербайджан и да настояват за връщане на предишното положение, за да се предотврати по-мащабна криза. По време на заседание на Съвета за сигурност на ООН, свикано миналата седмица, редица страни, сред които САЩ, Обединеното кралство, Франция и Русия, признаха, че блокадата продължава, и призоваха да бъде разрешено внасянето на помощ за изолирания регион. Проведените дебати обаче подчертаха колко са разединени двете страни в конфликта.

Постоянният представител на Азербайджан в ООН Яшар Алиев показа разпечатки на публикации в Instagram, за които се твърди, че демонстрират как карабахските арменци се хранят добре и живеят нормално. Той се обърна към представителите на останалите държави с думите: „Хората са щастливи. Те танцуват на сватбеното си тържество. Това е празник. Много вкусни бисквити!“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments