Обратно на масата за Брекзит: Великобритания и ЕС се опитват да сключат сделка за рибата

0
205
Брекзит преговори
Снимка: Pixabay

Великобритания и Европейският съюз постигнаха добър напредък в преговорите по сделката за търговия в последния момент, информира “Агенция Ройтерс”. Това би предотвратило бурния финал на петгодишната криза с Брекзит, но рибата е най-големият проблем, уточнява изданието.

Обединеното кралство напусна ЕС през януари, но двете страни се опитват да сключат сделка, която да управлява близо трилион долара годишна търговия, преди неформалното членство – известно като преходен период – да приключи на 31 декември. Търговският секретар Лиз Тръс заяви:

“Водим интензивни преговори с ЕС – постигнахме реален напредък. Постигаме добър напредък в преговорите.”

“Но ако ЕС не е готов да сключи сделка, която позволява на Обединеното кралство да запази суверенитета си, тогава ще преминем към условията на австралийския стил и мисля, че това е напълно разумно.”

След заплахи от Великобритания, че страната щяла да подкопае договора за развод от 2020 г. и Джонсън за кратко прекрати търговските преговори в петък, ЕС заяви, че е готов да говори за проекти на законови текстове за споразумение.

Главните преговарящи на Великобритания и Европейския съюз Мишел Барние и Дейвид Фрост се срещат в петък за интензивни преговори. След известен напредък по отношение на гаранциите за конкуренция, включително правилата за държавна помощ, най-трудният въпрос остава рибата: Джонсън настоя да си върне контрола върху водите, докато ЕС иска достъп до риболовните води.

Външният министър на Ирландия заяви, че вярва, че Великобритания и ЕС могат да постигнат търговско споразумение, след като преговорите се върнаха в релси, но добави, че въпросите за лоялната конкуренция и риболова, затрудняващи споразумението, „все още са много“. Саймън Коуни каза:

“Мисля, че може да се сключи сделка … Това, което имаме сега, след като се играят всякакви политики, е процес, който се връща на правия път.”

Той обаче добави, че и двете страни остават “на километри една от друга” по отношение на риболова.

Символ на суверенността

Запитан дали ще има сделка, младшият финансов министър на Великобритания Стивън Баркли каза, че се надява да има, но риболовът е ключов проблем. Пред SkyNews той беше категоричен:

“Сделката трябва да отразява факта, че напускаме ЕС, ще си върнем контрола върху риболова.”

На брифинг с дипломати в Брюксел в сряда Барние сподели, че се тревожи само за рибата, предаде човек, участвал в срещата при затворени врати. Дипломатът заяви:

“Рибата е нещо, с което трябва да се справим. Останалите елементи изглеждат изпълними, горе-долу.”

Макар че риболовът сам допринесе само с 0,03% на британската икономическа продукция през 2019 г., това е емоционална тема, тъй като много привърженици на Брекзит го виждат като символ на възстановения суверенитет, който напускането на ЕС трябва да донесе. В комбинация с преработката на риба и миди, секторът представлява 0,1% от БВП на Обединеното кралство.

За френските рибари британските води са от решаващо значение и блокирането им би създало проблеми за френския президент Еманюел Макрон.

Обединеното кралство за първи път иска членство в Европейската икономическа общност (ЕИО) през 1961 г., но Чарлз де Гол налага вето на присъединяването на Великобритания през 1961 и 1967 г., обвинявайки британците в “дълбоко вкоренена враждебност” към европейския проект. В крайна сметка се присъединява през 1973 г., но гласува за напускане с 52 на 48 процента подкрепа на 23 юни 2016 г. 

Великобритания и Япония официално подписаха търговско споразумение в петък, отбелязвайки първата голяма сделка за търговия след Брекзит в Обединеното кралство, тъй като тя продължава да се бори да постигне споразумение с най-близките си търговски партньори в Европейския съюз.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments