Ню Йорк Таймс: България е необикновен случай на упадък на демократичните стандарти

0
186
Протест
Снимка: Irina O. Stefanova, Facebook

Изтекли в медиите снимки на премиера. Нахлуване на полицията в президентството. Бизнес магнат, установил контрол върху обществен плаж. Надвиснал вот на недоверие срещу правителството. И най-големите улични протести от седем години. България е обхваната от политическа криза, най-голямата от 2013 г., когато започнаха демонстрациите срещу корупцията, довели година по-късно до падането на тогавашното левоцентристко правителство. Сега демонстрантите искат оставката на дошлото на власт след него дясно правителство, срещу което отправят сходни обвинения – корупция, намеса в съдебната власт и раболепие пред богати бизнесмени.

Така описват сегашното политическо положение в България от „Ню Йорк Таймс“, цитирани от „бТВ“ и допълват, че страната ни е най-бедната от членовете на Европейския съюз и е разположена на югоизточната граница на блока на 27-те други държави. Също така посочват, че сме станали пример за упадъка на демократичните стандарти в някои части на европейския континент.

Те определиха страната ни като необикновен и специфичен случай. Сравниха държавата ни с Полша и Унгария – в тях има явен упадък на демокрацията, а управляващата партия ръководи подронването на демократичния процес.

При нас по техни думи това се прави от широк спектър действащи лица както намиращи се в управлението, така и извън него:

Включително малка група богати бизнесмени.

Според изданието скандалът с така наречените „Летни сараи“ на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, е бил моментът, в който са кристализирали страховете, че страната ни е паднала под външно влияние. По тази причина се е стигнало до протести срещу:

Влиянието, което богатите раздавачи на властови порции като г-н Доган оказват върху политическия живот, ресурсите на държавата и, в този случай, публичните пространства.

Те изтъкват още, че партията на Доган се ползва най-вече с подкрепата на етническото турско малцинство и формално само няколко пъти са участвали в управлението.

Едновременно с това той и другите членове са придобили огромно влияние – както в родната политика, така и в икономиката и медийната сфера, изпълнявайки ролята на арбитър при разпределението на властта.

Публикацията определи течовете на информация, свързани с премиера Бойко Борисов и останалите високопоставени чиновници, като:

Унизителни и понякога твърде странни.

Авторите поясняват, че има липса на критичен тон от страна на европейските институции и политически лидери, както и подкрепата, която Доган и ДПС са получили от своето политическо семейство в Европейския парламент.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments