НРК: Китай преминава към прилагането на спорен закон за сигурността в Хонг Конг

0
221

Управляващата Китайска комунистическа партия премина към прилагането на спорен закон за сигурността в Хонг Конг, което се възприе като посегателство върху свободата на жителите на града, предаде “BBC”. 

Законът забранява “измяната, сецесията, седицията и подриването на държавния авторитет“, като има вероятност да бъде одобрен без съгласието на законовежците в Хонг Конг. 

Критици смятат, че предложението е в разрез с обещанието на Пекин да гарантира безпрецедентна за страната свобода на Хонг Конг. 

Демократични активистки групи призоваха за масови протести срещу мярката, която считат за подкопаване автономността на града. 

Общественият гняв започна да ескалира още в петък, когато групи протестиращи се събраха пред Службата по комуникациите на Китай в Хонг Конг. 

Законопроектът е внесен за гласуване в Общокитайското събрание на народните представители, което често е проформа за прокарване на вече взетите от партийното ръководство на Китай решения, като към момента това се счита за най-значителното политическо събитие в региона

Хонг Конг е полуавтономен регион с ключова икономическа функция, за който има планове да бъде подчинен на подобен закон още при освобождаването му от британско влияние и предаването му в ръцете на Китай през 1997.

След миналогодишните вълни на продължителни и прераснали в насилие протести Пекин се опитва да ограничи бъдещи подобни сценарии, като твърди, че “законови и силови” мерки трябва да бъдат предприети, за да се “предотвратяват, спират и наказват” подобни протести. 

В петък местното правителство на Хонг Конг обяви, че ще окаже сътрудничество на Пекин при прокарването на закона, добавяйки, че той няма да засегне свободите на гражданите. 

Законопроектът разтърси финансовите пазари, като хонгконгксият фондов индекс “Hang Seng Index” (HSI) беляза загуба с повече от 5% при затварянето на пазара в петък. 

Какво включва китайският законопроект?

Уанг Чен, вицепрезидент на Комитета на Китайската комунистическа партия, поясни какво представлява “работната версия” на закона, както се дефинира до официалното й обнародване в парламента. 

Проектозаконът се състои от въведение и седем раздела, като Раздел 4 е най-противоречивиятВ него пише, че Хонг Конг “трябва да подобри” националната сигурност, като се конкретизира: “В случай че се наложи, съответните органи за сигурност на Народна Република Китай ще установят представителства в Хонг Конг, за да се гарантира изпълнението на задълженията по опазването на националната сигурност в съответствие с новия закон”.

В обръщение към парламента китайският премиерът Ли Къцян обяви: “Ще изградим устойчива законова система и механизми за прилагането й, както и за опазването на сигурността в двата специални административни региона”

Държавникът на Хонг Конг Кари Лам, който е считан за прокитайско настроен, коментира, че законът ще помогне за справяне с незаконните дейности в града. 

Закон за сигурност, отворен за интерпретация

Китай от край време планира прилагането на новия закон за сигурност в Хонг Конг. Пекин смята, че близо година след последните масови протести и в момент на парализиращи конфронтации из улиците на града подобни мерки са по-нужни от когато и да било.

Критици обаче смятат, че неяснотите в проектозакона и широката му авторитарна рамка биха били несъвместими с града, който има много по-различна правна култура в сравнение с комунистическата част на Китай. 

“Измяна, седиция и подрив” са понятия с много широка интерпретация. Към момента най-сериозните обвинения за задържане на протестиращи са за безредици. 

Намеци за “тероризъм” също се срещат в законопроекта. Това също може да бъде разтълкувано по множество начини, като авторитарните власти на Китай са далеч по-свирепи в прилагането на такива мерки, отколкото властите на Хонг Конг. 

Китайското правителство може да гласува проектозакона като допълнение към Анекс III на конституцията, която следва да се приема безусловно в рамките на всички управлявани от Китай територии, било то със законови промени в полуавтономните региони или чрез директен указ от китайското правителство. 

Очаква се парламентът на Китай да гласува закона в края на годишния политически сезон, който е на 28 май. 

След това законът ще бъде препратен към Комитета на Китайската комунистическа партия – върховният законодателен орган в страната, който ще може да го финализира и приложи в сила до края на юни. 

Каква опасност виждат критиците?

Хонг Конг се води “специален административен регион” на Китай.

Градът приема принципа “една страна, две системи” още от освобождението си от Великобритания през 1997, като това гарантира известно ниво на свобода и независимост, която не съществува в останалата част на Китай. 

Продемократичните активисти се страхуват, че предлаганият от Китай закон би означавал “края на Хонг Конг” и по-конкретно края на автономията и свободите на града. 

“Това е най-пагубното ядрено оръжие, което Китайската Комунистическа Партия е използвала за разрухата на Хонг Конг”, коментира Джими Шам, продемократичен активист, който зае ключова роля при миналогодишните протести. 

Повод за протестите от 2019 бе проектозакон, позволяващ екстрадацията на хонконгски граждани в Китай. 

Предложението бе спряно, след което оттеглено, но протестите продължиха до началото на пандемията от коронавирус към края на миналата година. 

САЩ също взе отношение, след като президентът Тръмп обяви, че страната ще реагира остро, в случаи че законът бъде прокаран без допълнителни дискусии. 

Към момента САЩ обмисля дали да удължи преференциалните условия за търговия и инвестиции на Хонг Конг. 

Защо Китай предприема подобни мерки?

Уанг коментира, че рисковете за сигурността са станали “болезнено очевидни”, визирайки протестите от миналата година. 

“Предвид ситуацията, в която се намира Хонг Конг в момента, следва да предприемем мерки на национално ниво, за да подобрим правната система в областта, както и да осигурим нужните механизми за прилагането й”, коментира Уанг, цитиран от държавната медия. 

Пекин също така може и да се опасява от предстоящите през септември избори в Хонг Конг. 

В случай че успехът на продемократичните партии в града бъде повторен, правителството може и да не успее да прекара проектозакона. 

Междувременно редица продемократични законовежци бяха изведени на сила от хонгконгския парламент по време на обсъждането на китайския законопроект. 

Каква е правната ситуация в Хонг Конг?

Хонг Конг бе под великобритански контрол за повече от 150 години.

Британското и китайско правителство подписаха споразумение – Китайско-британската съвместна декларация, която гарантира на Хонг Конг “високо ниво на автономност с изключение по отношение на сигурността и международните въпроси” в продължение на 50 години. 

Това бе и вписано в конституцията на страната, която има давност до 2047 година. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments