Новото Mystery Messaging заменя приложенията WhatsApp и Signal. Защо ЕС предприема тази мярка?

0
263
Whatsup
Снимка: Pixabay

Преди три дни избухна новината, че Европейската комисия забранява на служителите да използват WhatsApp, като вместо това настоява да се инсталира приложението за комуникация Signal, за каквото и да било свързано с работата, пише “Forbes”. Но за самите дипломати изглежда, че дори тази апликация не е достатъчно сигурна. Ново официално съобщение на Комисията казва, че вече се препоръчва новото Mystery Messaging, без да се дават повече подробности за това какво представлява то или как работи.

Това ново секретно приложение за бързи съобщения се въвежда от Европейската служба за външни действия (EEAS) – група политици и държавни служители, подкрепящи ЕС при провеждане на дипломация със страни и международни органи извън Общността.

“EEAS е в процес на внедряване на надеждно решение за незабавни съобщения”, заяви говорител пред netzpolitik.org.

“Инструкцията е да използвате този инструмент за обмен на чувствителна и класифицирана информация, което е съобразено с рестрикциите на ЕС”.

От изявлението става ясно, че това е за свръхтайна информация, която не бива да се оповестява или предава открито.

Работещите за EEAS са бивши служители от Европейската комисия и Съвета на Европа, както и дипломатически служби на държавите-членки. Има и мрежа от посланически делегации, разпръснати по целия свят. Настоящият върховен представител, ръководещ EEAS, е испанецът Жозеп Борел.

Маркирането на информация като “ограничена” е доста рутинна операция за бизнеса, свързан с правителството. Различават се много видове тайна кореспонденция, които са достъпни от различни нива на управлението на корпорациите. Секретна информация е тази, която е смущаваща, но не вредна. Ако приложението за съобщения не надхвърля “ограниченото”, то не заменя съществуващите по-сигурни комуникационни канали, казва той.

Въпреки че WhatsApp се превърна в предпочитана от много политици и висши чиновници платформа за съобщения, има достатъчно истории за потенциални уязвимости и хакове, затова много от хората вече търсят нещо ново, с което да заменят това приложение. Предпочитанията към новите апликации Signal и Wickr са очевидните алтернативи, където сигурността е част от функционалността. Но за истински поверителни съобщения в Европа и Америка, всеки инструмент за обществено достояние не може да се използва за обмен на информация.

Говорителят на EEAS не предостави повече подробности относно технологията, която е в основата на новата платформа, или мястото, където тя е разработена, но каза, че внедряването е започнало миналия септември и ще продължи и занапред.

Има няколко обрати към тази новина, като и двете са обосновани в смисъл. Първо, разпознаването, че чувствителната информация и нейното сигурно предаване през платформите за съобщения, ще допринесе за защита на поверителността, като наа заден план остават функционалности от рода на криптиране от край до край, използвано в WhatsApp, Signal, Wickr, iMessage и други. Основният аргумент от лобито за поверителност е, че “задната врата почти сигурно ще бъде експлоатирана от лоши актьори”. Ясно е, че ЕС (и други) не биха рискували собствените си клиенти с такава уязвимост.

“Решението кой да получи достъп до този вид технологии означава, че ние се занимаваме с определянето на това кой е добър и кой е лош”, каза изпълнителният директор на Wickr Джоел Wallenstrom миналата година. Той също така обясни, че премахването на защитата на поверителността отваря съдържание, така че самите платформи да могат да “прескачат през потребителските данни”.

Второ, ЕС продължава да преследва гигантите в социалните медии заради предполагаема злоупотреба с данни и антиконкурентни практики. Бидейки “леко палав”, може да се твърди, че ЕС не иска да рискува с платформи, с които може да се окаже в противовес. Това със сигурност беше опорна точка в отклонението от притежавания от Facebook WhatsApp и може да се твърди, че Общността се цели към нещо по-мащабно.

Ето още една теория: Ако ЕС е готов да наложи криптиране на заден план, за да позволи на органите на реда да преследват лоши участници в социалните медии и в същото време възнамерява да продължи да използва платформите за предполагаеми вредни практики, след което да повери дипломатическите си комисии на тези платформи, докато ги принуждава да боравят с тези приложения, за да разбият криптирането според нуждите, ще изглежда лоша идея.

Така или иначе, 2020 г. остава годината, в която дебатът за криптирани съобщения изглежда настроен да достигне до точка на кипене. В момента средствата за тази цел се оползотворяват умно, като се цели промените да влязат в сила преди края на годината. Тези действия се свеждат до влиянието на Facebook и апетита на Apple за борба в новите рестрикции на ЕС, за да се определи докъде  ще стигнат новите промени.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments