Новият лидер на Южна Корея: Епохата на успокояване на Северна Корея е приключила

0
57
Юн Сук Йол, Южна Корея.
Юн Сук Йол, Южна Корея. Снимка: Фейсбук

Епохата на успокояване на Северна Корея приключи и всички нови преговори между Сеул и Пхенян трябва да бъдат инициирани от севернокорейския лидер Ким Чен Ун. Това заяви в понеделник новият консервативен президент на Южна Корея Юн Сук Йол. В ексклузивен разговор пред “CNN”, в първото си медийно интервю след встъпването му в длъжност преди две седмици, Юн беше категоричен:

„Мисля, че топката е в полето на председателя Ким – негов избор е да започне диалог с нас“.

Северна Корея стартира 15 ракетни изпитания досега тази година – повече, отколкото през последните две години взети заедно – и миналия месец Ким обеща „да укрепи и развие“ ядрените си сили с „най-високата възможна“ скорост.

От новия си президентски офис в бившата отбранителна сграда в Сеул Юн сподели пред „CNN“, че Южна Корея и нейните съюзници са готови за всякакви актове на севернокорейска провокация. Като посочи помирителната стратегия на предишната либерална администрация, той коментира следното:

„Просто да избягаме временно от севернокорейската провокация или конфликт не е нещо, което трябва да правим. Този вид подход през последните пет години се оказа провал.“

Юн, който е бивш прокурор и новодошъл в политиката, постоянно набляга на по-твърдата си позиция спрямо Северна Корея и желанието да укрепи южната армия – отклонение от предшественика Мун Дже-ин, който насърчаваше диалога и мирното помирение. Въпреки позицията си, в понеделник Юн изрази мнение, че не иска Северна Корея „да се срине“. Той подчерта:

„Това, което искам, е споделен и общ просперитет на Корейския полуостров.“

Но добави:

„Не вярвам, че повишаването на ядрения капацитет на Северна Корея е полезно и благоприятства за поддържането на международния мир“.

САЩ, Китай и Quad

Предвид неотдавнашното увеличаване на ракетните изпитания на Северна Корея и възобновената дейност на нейния подземен ядрен полигон, регионалните лидери бяха на ръба през уикенда, докато Юн се срещна с президента на САЩ Джо Байдън в Сеул. Американски служители предупредиха, че Северът може да се готви за подземен тест на ядрени или междуконтинентални балистични ракети по време на посещението на Байдън – първото му пътуване в Азия след встъпването в длъжност. Досега това не се е случило.

Но двамата мъже намериха общ език, призна Юн, показвайки на „CNN“ подарък, получен от Байдън, знак, който гласеше: „Пулът спира тук“. Цитатът често се свързва с бившия президент на САЩ Хари С. Труман.

„Не знам как (Байдън) разбра, че харесвам това изявление“, заяви Юн, поставяйки го по средата на бюрото си.

По време на кампанията си Юн подчертава значението на тесния съюз за сигурност на Южна Корея със САЩ – тласък, който беше напълно показан след срещата му с Байдън, когато президентът на САЩ похвали връзката им като достигаща „нови висоти“.

След срещата си двамата лидери обявиха в съвместно изявление, че ще започнат дискусии за рестартиране и потенциално разширяване на съвместни военни учения, които бяха спрени при предшественика на Байдън – стъпка, която вероятно ще предизвика ярост от Северна Корея.

В понеделник Юн защити този ход като чисто отбранителен. Редовното военно обучение е „основно задължение на всяка армия по света да поддържа своята готовност“, каза самият той и добави, че в случай на атака САЩ ще предоставят помощ, включително противоракетна отбрана и нейния „ядрен чадър“, обещание за защита от ядрено въоръжена държава към неядрения съюзник.

САЩ оценяват, че Северна Корея се подготвя за евентуално изпитание на ракета с голям обсег до дни, докато Байдън се готви да пътува до Азия. Той обаче отхвърли възможността за „пренасочване на тактически ядрени оръжия на Корейския полуостров“.

Но Южна Корея може да види своето партньорство със САЩ и други регионални играчи да се разшири по други начини. Юн коментира, че е в „национален интерес“ на Южна Корея да се присъедини към Индо-Тихоокеанската икономическа рамка на Байдън, новоразкрит икономически план за демокрации с единомислеца в региона, който широко се разглежда като противодействие на влиянието на Китай.

Той добави, че Южна Корея също обмисля да се присъедини към няколко работни групи от „Четиристранния диалог за сигурност“ – неформална група, съставена от САЩ, Австралия, Индия и Япония – за сътрудничество в области, включително ваксини, изменение на климата и нововъзникваща технология. Той обаче спря да каже, че Югът ще търси официално членство в Quad, като каза, че това е нещо, което ще „продължат да обмислят“.

Четворката стана по-активна през последните години с нарастването на опасенията относно териториалните претенции на Китай в региона, като и четирите държавни глави ще проведат лична среща на върха в Токио във вторник. Пекин осъди блока като антикитайска „клика“, емблематична за „отровния“ манталитет от Студената война.

В продължение на години Южна Корея се опитваше да балансира съюза си със САЩ с нарастващите икономически връзки с Китай, но отношенията на Сеул с Пекин се обтегнаха през последните години.

По време на кампанията си Юн приема по-хладен тон от своя предшественик към Китай, представяйки страната като икономически съперник. На въпроса за риска от провокиране на яростта на Пекин чрез изграждане на по-тесни връзки със САЩ, Юн отхвърли заплахата от икономически ответни мерки.

„Дори и да засилим съюзите си със Съединените щати в областта на сигурността и технологиите, това не означава, че смятаме, че нашето икономическо сътрудничество с Китай е маловажно“, смята той. Освен това, добави той, и Южна Корея, и Китай зависят от взаимното си сътрудничество – „така че не вярвам, че е разумно Китай да бъде прекалено чувствителен по този въпрос“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments