Нови хоризонти: Обсъждане на директни полети и партньорства с Турция

0
95
Самолет
Снимка: Pixabay

Областният управител Пламен Янев бе домакин на официална делегация от Турция, водена от генералния консул Толга Оркун и проф. д-р Ерхан Табакоглу, ректор на Тракийския университет в Одрин. Събитието събра и други високопоставени лица, включително заместник-ректора проф. д-р Осман Нури Хатипоглу и ръководители от областта на образованието и здравеопазването, с цел обсъждане на възможностите за партньорство между двете държави.

Делегация от Турция
Делегация от Турция. Снимка: Областна администрация

Основната тема на разговорите бе развитието на образователен обмен и бизнес инициативи, които биха могли значително да подобрят икономическите взаимоотношения между България и Турция. Областният управител Пламен Янев подчерта важността на възстановяването на директните полети между Бургас и Истанбул, отбелязвайки негативното въздействие на намаляващия брой полети върху регионалното развитие.

Генералният консул Толга Оркун изрази ангажимент за организиране на среща с представители на авиокомпанията Turkish Airlines, за да се обсъди потенциалното партньорство и възобновяването на полетите. Тази стъпка е важна не само за подобряване на транспортните връзки, но и за стимулиране на бизнеса и туризма между двете съседни държави.

Срещата между българските и турските представители и последвалите инициативи отразяват желанието за укрепване на двустранните отношения и откриване на нови възможности за сътрудничество. Времето ще покаже реалните резултати от тези обсъждания, но оптимизмът и ангажираността на участниците са обещаващи за бъдещето на регионалното развитие и партньорство между България и Турция.

Отделно председателите на местните парламенти от тринадесетте общини в Област Бургас се обединиха в обща кауза. В нея се включиха – Бургас, Айтос, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Руен, Созопол, Средец, Сунгурларе и Царево. Председателите изготвиха съвместна декларация, която изпращат до Народното събрание и Министерски съвет. В нея те искат спешно преразглеждане на условията на концесията за Летище Бургас и защита на правото за работа, доходи, развитие и икономически растеж за жителите на областта.

По рано днес областният управител Пламен Янев организира работна среща във връзка с намаляването на полетите от и до Летище Бургас. Причината е търсенето на възможности за увеличаване на полетите и пътникопотока в областта. Всички усилия за удължаване на сезона и създаването на възможности за посещение на региона извън летния сезон срещат трудности заради липсата на полети директно от и до Бургас. Според него транспортната свързаност по въздух е ключов фактор за доброто икономическо развитие на всеки регион.

Декларацията на Общините гласи, прилагаме я без редакторска намеса:

„Ние, председателите на общинските съвети от тринадесетте общини на територията на област Бургас, единодушно изразяваме острото си несъгласие по отношение управлението на Летище Бургас от летищния оператор „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД.

В последните 20 години на територията на област Бургас, местната власт полага изключителни и целенасочени усилия за осигуряване на необходимата инфраструктура, транспортна свързаност, бизнес климат, инвестиции и пр., които да затвърдят позициите на региона като туристически.

За интереса и реалната полза от положените усилия недвусмислено и категорично говори броят на туристите, които летището в Бургас посрещна през 2018 и 2019 г. – 3,3 млн. и 2,85 млн. пътници. За сравнение, през същия период във Варна броят им е 2,2 млн. и 2 млн. Тези числа, реализирани в рамките на летен сезон, показват туристическия потенциал на област Бургас и причината туризмът да бъде основен икономически отрасъл и поминък за значителна част от нашите съграждани. Цитираните числа са и контрапункт на мнението, изразено от летищния оператор в рамките на туристически форум, проведен в гр. Бургас, че Южното Черноморие не е достатъчно атрактивно за туристите.

Положителните тенденции от 2018 и 2019 г. към днешна дата са с обратен знак. Проведени са многократни работни срещи, в които концесионерът заявяваше воля за разширяване на дестинациите и осигуряване на полети извън летния сезон. В продължение на 6 години общините в региона отделят средства, за да субсидират целогодишни полети до Летище Бургас. Въпреки всички тези усилия, авиокомпаниите се пренасочват към Летище Варна. На практика, през есенно-зимния период от бургаското летище не се осъществяват полети. Негативите от липса на пасажери се понасят от всички наши съграждани. Ситуацията се утежнява допълнително и във връзка с предвидените ремонти, които още веднъж ще ограничат възможността за реализация на полети. Вратата за милиони туристи към Югоизточна България е затворена! От това губим всички! Руши се имидж, рушат се бизнеси, отнема се поминък, предаван от поколения!

Международното летище, което е лесен и удобен вход, достъп до най-атрактивните и живописни плажове – тези по Южното Черноморие, до изключителни културни паметници и институции, богата история, фестивали и редица рекреационни услуги, реално не работи.

През последните десетилетия последователните политики на бургаските общини са насочени към развитие на само на морския туризъм, но също така и на културния – доказателство са целогодишните музикални фестивали с участието на световни изпълнители; спортния – провеждат се турнири с международно присъствие – Бургаският залив е все по-привлекателно място за съвременните водни спортове; привличането на чуждестранни студенти чрез разкриването на атрактивни специалности, предлагани от университетите с утвърдени традиции и качествени преподаватели. В Бургас е изградена огромна, модерна и функционална спортна зала, готова да посрещне световни спортни събития. През последните години отвори врати и мултифункционален конгресен център, в който се провеждат бизнес събития и научни конгреси, което благоприятства развитието и на конгресния туризъм.

В интерес на гражданите на област Бургас и на съседните области от Югоизточна България, в интерес на страната ни, настояваме за спешно преразглеждане на условията на концесията и защита на правото за работа, доходи, развитие и икономически растеж.

В заключение, категорично, от свое име и от името на нашите съграждани, заявяваме, че сме изключително горди с всички природни, исторически и културни дадености на Южното Черноморие и общините в областта, с гостоприемството, енергията и трудолюбието на местните хора!

Категорично заставаме зад справедливите искания на местните хора и ще ги отстояваме заедно с тях!“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments