Нова Зеландия забранява найлоновите торбички за пресни стоки в супермаркетите

0
49
Найлонова торба
Снимка: Pixabay

Нова Зеландия стана първата държава в света, която разшири забраната си за найлонови торбички в супермаркетите като обхваща и тези за съхранение на плодове или зеленчуци. Този ход, който влезе в сила в събота, е част от по-широка правителствена кампания срещу пластмасата за еднократна употреба, предава „BBC“.

Повечето клиенти вече носят собствените си чанти в магазините, след като торбичките бяха забранени през 2019 г. През последните години много страни наложиха такси или забрана за найлоновите торбички.

„Нова Зеландия произвежда твърде много отпадъци, твърде много пластмасови отпадъци“, коментира заместник-министърът на околната среда Рейчъл Брукинг, добавяйки, че повече от 1 милиард найлонови торбички са били „спестени“, откакто забраната за по-дебели торбички влезе в сила през 2019 г.

Очаква се новият ход да предотврати използването на 150 милиона найлонови торбички годишно.

Критиците изразиха опасения, че купувачите могат просто да поставят хранителните стоки в хартиени торби за еднократна употреба, които все още се предлагат в супермаркетите.

„Все още си струва да направим това, но наистина искаме да намалим опаковките за еднократна употреба. (…) Така че искаме хората да носят свои собствени чанти, а супермаркетите продават торбички за многократна употреба“, заяви Брукинг.

Веригата супермаркети „Countdown“, която управлява повече от 185 магазина в цялата страна, започна да продава полиестерни мрежести чанти за многократна употреба. Компанията се надява, че това ще насърчи купувачите да използват торбички за многократна употреба за плодове и зеленчуци.

„Знаем, че промяната е трудна и ще им отнеме известно време“, каза Катрин Лангабир, ръководител на отдела за устойчивост в магазина. „Имаме и клиенти, които мрънкат.“

Правителството на Нова Зеландия постигна напредък по други инициативи за справяне с изменението на климата. През октомври беше предложено облагане на парниковите газове, произвеждани от селскостопански животни като овце и говеда. Първата в света подобна схема ще накара фермерите да плащат под някаква форма за селскостопански емисии до 2025 г. Селскостопанската индустрия на страната представлява около половината от нейните емисии.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments