Нова общинска поръчка за изграждане на светофарна уредба в Пловдив може да доведе до разрушаване на инфраструктура, изградена съвсем наскоро с европейски средства, и да постави града пред риск от финансова санкция. За това предупреждават общинските съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Веселина Александрова, Веселка Христамян, Добромира Костова, Тодор Токов и Борислав Матеев.
Повод за реакцията им е обществена поръчка за проектиране и изграждане на светофарна уредба на кръстовището между улиците „Лев Толстой“ и „Богомил“. Според съветниците на същото място вече е реализирана инфраструктура по европейската програма „Региони в растеж“, която подлежи на задължителен период на устойчивост.
„Когато се инвестира европейски ресурс, общината поема ангажимент изградената инфраструктура да бъде запазена в определен период от време. Всяка намеса, която нарушава нейната цялост, може да доведе до финансови корекции и санкции за общината“, предупреждават вносителите.
Според тях администрацията дължи ясен отговор дали е направена предварителна оценка на риска и дали е гарантирано, че изпълнението на новата поръчка няма да доведе до нарушаване на вече изградените обекти.
Съветниците припомнят, че Пловдив вече е плащал висока цена за подобни решения. През 2023 г. градът беше санкциониран с близо 70 хил. лева заради разрушаването на инфраструктура, изградена с европейски средства, при реализацията на проекта за пробив до Водната палата.
„Пловдивчани имат право да знаят дали няма да платят втори път за едно и също решение – веднъж чрез средствата за изграждането на светофарната уредба и втори път чрез евентуални финансови корекции и санкции“, посочват още общинските съветници.
Според тях особено притеснителен е фактът, че поръчката вече е обявена, а към момента липсва публична информация как точно ще бъде защитена инфраструктурата, изградена по европейската програма, и какви гаранции са заложени към бъдещия изпълнител.
В тази връзка Александрова, Христамян, Костова, Токов и Матеев искат от администрацията да посочи какви конкретни мерки са предвидени за спазване на изискванията за устойчивост, има ли заложени санкции за изпълнителя при увреждане на обекта и какви биха били последиците за Община Пловдив, ако в хода на строителството се окаже, че инфраструктурата не може да бъде запазена. Според съветниците въпросът далеч не е технически, а е свързан с начина, по който се управляват публичните средства и европейските инвестиции в града.
„Недопустимо е Пловдив отново да бъде поставян в ситуация, в която действия на администрацията създават риск от санкции за сметка на данъкоплатците. Преди да започне изпълнението на подобен проект, гражданите трябва да получат гаранции, че няма да се повторят грешките от миналото“, заявяват от ПП-ДБ.
От групата очакват администрацията да представи ясна позиция дали новата светофарна уредба може да бъде изградена без риск за вече реализирания европейски проект и без опасност от нови финансови санкции за Пловдив.
Присъединете се към нашия Телеграм

