Нов експериментален подход може да излекува настинката

0
159
Снимка: qimono/Pixabay
Снимка: qimono/Pixabay

Учените смятат, че са намерили нов начин да спрат обикновената настинка, както и подобни вируси, които могат да причинят парализа.

Вместо да се опитват да атакуват вирусите директно, изследователите са се насочили към основен протеин в клетките ни, от който вирусите се нуждаят, за да се размножават.

Подходът, публикуван в Nature Microbiology, е дал „пълна защита“ при експерименти върху мишки и белодробни човешки клетки. Въпреки това американските изследователи не са готови за изпитания върху хора.

Борбата с настинката е един от големите проблеми на съвременната медицина.

Повечето настинки са причинени от риновируси, но има около 160 различни вида и те мутират толкова лесно, че бързо стават резистентни към лекарства или се научават да се крият от имунната система.

Това води до идеята за „насочена към приемника терапия“, която по същество прави телата ни негостоприемни за вирусите на настинката.

Един отделен вирус няма всичко необходимо за размножаване – вместо това трябва да зарази друга клетка и да се възползва от някои от нейните части.

Екип от Станфордския университет и Калифорнийския университет в Сан Франциско са открили един от компонентите, от които зависят вирусите. Учените са започнали с човешки клетки като са редактирали гени, за да изключат инструкциите в ДНК една по една.

След това тези модифицирани клетки са били изложени на редица ентеровируси – това включва риновирусите, които причиняват обикновената настинка, и по-опасните вируси, които са тясно свързани с полиомиелита и могат да причинят парализа.

Всички вируси не са успели да се размножат в клетките, в които са били изключени инструкциите за протеин, наречен метилтрансфераза SETD3.

След това учените са създали генетично модифицирани мишки, които са били напълно неспособни да произвеждат този протеин.

„Липсата на този ген защити мишките напълно от вирусна инфекция“, каза др. Ян Карет от Станфорд пред Би Би Си. „Тези мишки винаги биха умрели [без мутацията], но оцеляха и видяхме много силно намаляване на размножаването на вируса и много силна защита.“

Протеинът, от който тези вируси обикновено зависят, играе роля в сложното „скеле“, което организира вътрешността на клетките на тялото.

Планът не е да се произвеждат генетично модифицирани хора, а да се намери лекарство, което може временно да потисне протеина и да осигури защита.

Точната каква роля играе протеинът в размножаването на вирусите все още не е достатъчно ясно и ще изисква допълнителни изследвания.

За повечето хора обикновената настинка е по-скоро неудобство, отколкото заплаха за здравето им, но при астматиците това може да влоши симптомите, а някои от ентеровирусите могат да причинят парализа, ако се разпространят в мозъка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments