Непал превръща боклука от Еверест в изкуство, за да изтъкне като проблем замърсяването на планината

0
131
Еверест
Еверест. Снимка: Pixabay

Събраният от планината по пътя към Еверест боклук ще бъде трансформиран в изкуство и изложен в близката галерия, за да подчертае необходимостта да се спаси най-високата планина в света от обществено сметище, пише “Агенция Ройтерс”. Използвани бутилки с кислород, скъсани палатки, въжета, счупени стълби, консерви и пластмасови опаковки, изхвърлени от алпинисти и трекери, са част от пейзажа на високия връх (8 848,86 метра, 29 032 фута) и околните райони.

Томи Густафсон, директор на проекта и съосновател на Sagarmatha Next Center – информационен център за посетители и съоръжение за преработка на отпадъци – каза, че чуждестранни и местни художници ще бъдат ангажирани в създаването на произведения на изкуството от отпадъчни материали и ще обучават местните хора да превръщат боклука в съкровища. Густафсон каза пред Ройтерс:

“Искаме да покажем как можете да трансформирате твърди отпадъци в скъпоценни произведения на изкуството … и да генерирате заетост и доходи.”

И допълни:

“Надяваме се да променим представите на хората за боклука и да успеем да го управляваме.”

Центърът е разположен на надморска височина от 3780 метра в Syangboche на главната пътека до базовия лагер на Еверест, на два дни пеша от Lukla, портата към планината.

Дължи се на “меко отваряне” за местните жители през пролетта, тъй като броят на посетителите може да бъде ограничен тази година поради наложените мерки, свързани с пандемията от коронавирус, подчерта Густафсон.

Продукти и произведения на изкуството ще бъдат изложени за повишаване на екологичната осведоменост или ще бъдат продадени като сувенири с приходите за опазване на региона, каза той. Отпадъците, свалени от планината или събрани от домакинства и чаени къщи по пътеката, се обработват и разделят от местната екологична група, Комитета за контрол на замърсяването на Сагармата, но задачата в отдалечен регион, който няма пътища, е огромно предизвикателство.

Боклуците се изхвърлят или изгарят в открити ями, причинявайки замърсяване на въздуха и водата, както и замърсяване на почвата. Шерпът Финьо от групата на EcoHimal, участваща в схемата, заяви, че в рамките на инициативата “върни ме обратно”, всеки връщащ се турист и водач ще бъде помолен да вземе торба, съдържаща един килограм боклук обратно до летището в Lukla, от където боклукът ще бъде откаран по въздух до Катманду.

През 2019 г. над 60 000 туристи, алпинисти и водачи са посетили района. Шерпът каза:

“Можем да се справим с огромното количество боклук, ако включим посетителите.”

За първи път Еверест е изкачен от новозеландеца сър Едмънд Хилари и шерпа Тенсинг Норгей през 1953 година. Оттогава близо 4000 души са извършили 6553 изкачвания от непалската страна на планината, която също може да бъде атакувана от тибетската страна в Китай, според базата данни на Хималаите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments