Недохранването по време на бременност нараства в бедните страни

0
52
Жени в Африка.
Жени в Африка. Снимка: Пиксабей

Броят на бременните жени и момичетата, които страдат от недохранване, е нараснал с 25% през последните две години, съобщи агенцията на ООН за децата UNICEF. Най-бедните региони в света, като Сомалия, Етиопия и Афганистан, са най-засегнати по тази линия, се казва в анализа.

UNICEF изчислява, че повече от 1 милиард жени и юноши по света са недохранени. Според документа последните кризи, включително войната и COVID, са направили все по-трудно за тези хора да си набавят храната, от която се нуждаят. UNICEF призовава международната общност да превърне продоволствената сигурност в приоритет, включително подкрепата на неуспешни програми за хранене. Организацията подчертава въздействието на недохранването върху здравето на децата.

Докладът на UNICEF установява още, че 1 милиард недохранени жени и юноши в резултат на това са с „поднормено тегло и нисък ръст“, според анализ на данни за жени в повечето страни по света. Установено е също, че те страдат от дефицит на основни микроелементи, както и от анемия.

Южна Азия и Африка на юг от Сахара „остават епицентърът на хранителната криза сред подрастващите момичета и жени“, се казва в доклада. Освен това докладът изтъква, че 68% от жените и подрастващите момичета там са с поднормено тегло, а 60% от тях страдат от анемия. UNICEF смята:

„Неадекватното хранене по време на живота на момичетата и жените може да доведе до отслабен имунитет, лошо когнитивно развитие и повишен риск от животозастрашаващи усложнения – включително по време на бременност и раждане.“

Организацията допълва: „Недохранването може също така да има опасни и необратими последици за оцеляването, растежа, ученето и способността за бъдещи печалби на техните деца.“

Докладът на UNICEF разкрива още: „В световен мащаб 51 милиона деца под 2 години са изостанали в растежа. Ние изчисляваме, че около половината от тези деца изостават по време на бременността и през първите шест месеца от живота си, когато детето е напълно зависимо от майката за хранене.“

Световната организация изчислява, че между 2020 г. и 2022 г. броят на бременните или кърмещите жени, страдащи от остро недохранване, се е увеличил от 5,5 на 6,9 милиона в 12-те държави, за които се смята, че са в хранителна криза. Това са Афганистан, Буркина Фасо, Етиопия, Кения, Мали, Нигер, Нигерия, Сомалия, Судан, Южен Судан, Чад и Йемен. Г главният изпълнителен директор на Unicef Катрин Ръсел коментира:

„Без спешни действия от страна на международната общност, последствията могат да продължат за следващите поколения.“

Тя добави:

„За да предотвратим недохранването при децата, трябва да се справим и с недохранването при подрастващите момичета и жени.“

UNICEF призова за задължителни законови мерки за „разширяване на широкомащабното обогатяване на храни на рутинно консумирани храни като брашно, олио и сол“, за да се помогне за намаляване на дефицита на микроелементи и анемията при момичета и жени.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments