Най-важното от света през изминалата седмица – Тръмп и Харис се разбраха за дебат, а самолет се разби в Бразилия

В понеделник шейх Хасина Вазед, която е най-дълго задържалият се премиер на Бангладеш в историята, подаде оставка

0
13
Евентуалната кандидатура на Камала Харис за президент на САЩ
Евентуална кандидатура на Камала Харис. Снимка: Facebook

В понеделник стана ясно, че американският военен министър Лойд Остин е разговарял с израелския си колега Йоав Галант, като го е уверил в „желязната подкрепа на САЩ“ при евентуална атака от страна на Иран, предават от Пентагона, цитиран от „ДПА“. Те са дискутирали и „ходовете, които ще направят силите на САЩ“ за подобряване на защитата на силите, укрепване на отбранителните способности на Израел и възпиране на напрежението в региона.

Лойд Остин е заявил подкрепата си за примирие в Газа и споразумение за освобождаване на оставащите заложници в ивицата. Припомняме, че напрежението в региона се поивиши след убийството на високопоставения командир от групировката „Хизбула“ Фуад Шукр в Бейрут, както и на един лидерите на „Хамас“ Исмаил Хания в Техеран.

Флага на Иран.
Флага на Иран. Снимка: Пиксабей

Към момента не е известно кога ще бъдат реализирани атаките на Иран, но ръководството на страната и съюзника му „Хизбула“ в Ливан многократно казаха, че това ще се случи „в следващите няколко дни“. От своя страна САЩ имат допълнителна военна мощ в Близкия изток като отбранителна мярка с цел деескалация на напрежението в региона.

В същия ден говорителят на външното министерство в Техеран Насер Канани заяви, че Иран не се стреми към ескалация на напрежението в региона, но трябва „да накаже“ Израел, за предотврати по-нататъшната нестабилност след убийството на Хания.

„Иран се опитва да установи стабилност в региона, но това ще стане единствено с наказването на агресора и възпирането на авантюризма на ционисткия режим“, уточни Канани, добавяйки, че Техеран неизбежно ще предприеме действия. Той призова САЩ да спрат да подкрепят Израел. Според него международната общност не е успяла да запази стабилността в региона и трябва да подкрепи „наказанието срещу агресора“.

„Всичко доказва, че ционисткият режим стои зад убийството на Исмаил Хания… Никой друг освен Израел не се е облагодетелствал от това убийство и изявленията на някои служители на ционисткия режим потвърждават това“, заяви Канани.

В понеделник за пореден път командващият иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция генерал Хосейн Салами каза, че елитните ирански сили ще накажат Израел.

"Хамас"
Хамас

Във вторник след два дни продължителни преговори в Доха, „Хамас“ назначи Яхя Синвар за свой нов генерален ръководител, заменяйки Ханийе, предава „BBC“. От 2017 г. Синвар служи като лидер на групировката в ивицата Газа. Сега той ще стане лидер на нейното политическо крило. Ръководството на „Хамас“ единодушно го избра да ръководи движението, каза високопоставен служител на „Хамас“ пред „BBC“. Новината идва в момент на нарастващо напрежение в Близкия изток, след като Иран и неговите съюзници заплашват с отмъщение за убийството на Хания, за което обвиняват Израел. Към този момент няма коментар от страна на Израел, която предприе военната си операция в ивицата Газа след атаката от 7 октомври. Към края на изминалата седмица военното крило на „Хамас“ Бригадите „Изедин ал Касам“ се заклеха във вярност на новия лидер Синвар.

На този фон в понеделник британският премиер Киър Стармър свика спешна среща на полицейските началници. Решението бе взето след дни на антимигрантски протести, при които бяха подпалвани сгради и превозни средства, а на прицел бяха взети хотели, в които са настанени кандидати за убежища.

Протестите в страната започнаха предната седмица, след като 3 момичета бяха убити при нападение с нож в Саутпорт, Северозападна Англия. Стотици хора бяха арестувани.

Знаме на Великобритания
Знаме на Великобритания. Снимка: Pixabay

От убийствата се възползваха антиимигрантски и антимюсюлмански групи, които разпространиха в интернет фалшива информация, че заподозреният нападател е радикален ислямист, който наскоро е пристигнал във Великобритания, отбелязва „Ройтерс“. Полицията заяви, че заподозреният е роден във Великобритания и случаят не се разглежда като терористичен акт. Министърката на вътрешните работи Ивет Купър каза, че протестиращите са се почувствали „окуражени от този момент да разпалват расова омраза“, като са хвърляли тухли по полицаи, разграбвали са магазини и са нападали джамии и предприятия, собственост на азиатци, предава „БТА“.

Предишния уикенд демонстрации бяха организирани в Ливърпул, Бристъл, Тамуърт, Мидълзбро и Белфаст, Северна Ирландия. По време на тях преобладаваха млади мъже с маски, които са викали „Спрете лодките“, правейки препратка към мигрантите, които през последните години пристигат с малки лодки на южното британско крайбрежие. В Родъръм, Северна Ирландия, протестиращи опитаха да нахлуят в хотел, в който са приютени хора, търсещи убежище. Полицията обвини фалшивата информация онлайн, която известни личности разпространиха онлайн и предизвикаха насилие, пише „БТА“. Сред тях бе активистът Стивън Яксли-Ленън, който ръководи антиислямска организация. Той бе обвинен от медиите, че разпространява фалшива информация в социалната мрежа „Екс“, където има 875 000 последователи.

В понеделник шейх Хасина Вазед, която е най-дълго задържалият се премиер на Бангладеш в историята, подаде оставка и напусна страната, слагайки бурен край на своето 15-годишно управление, предаде АП. Изключителна вълна от протести доведе до падане на правителството на министър-председателката. Свалянето й идва след седмици на нестихващи граждански вълнения и сблъсъци със силите на сигурността, при които от средата на миналия месец насам загинаха близо 300 души, според информация на местни медии.

Антиправителствени протести в Бангладеш спряха интернета и телефоните
Антиправителствени протести в Бангладеш. Снимка: Wkimedia Commons

Започнали като мирни демонстрации на студенти, разгневени от въведената система за квотно назначаване на държавна служба, протестите неочаквано прераснаха в бунт срещу Хасина и нейната управляваща партия „Лига Авами“ /Народна лига/.

Сегашните размирици бяха най-мащабната и последната криза в управлението на 76-годишната лидерка, най-дълго управлявалата жена начело на правителство в света, която бе избрана за четвърти пореден мандат през януари във вот, бойкотиран от основната опозиционна сила заради подозрението в манипулация. Шейх Хасина встъпи във власт като министър-председател на Бангладеш за първи път през 1996 г., а след това се върна през 2008-а, за да остане премиер до днес, пише „БТА“.

Хиляди протестиращи отпразнуваха в столицата, развявайки знамена на Бангладеш при новината за оставката, докато бе разграбена официалната ѝ резиденция. От там бяха изнасяни и мебели, и дори храна от кухнята – например риба, пише АП.

Във вторник от президентството на Бангладеш съобщиха, че парламентът е бил разпуснат. На следващия ден протестиращи принудиха четирима заместник-управители на централната банка на Бангладеш да подадат оставка.

В сряда беше съобщено, че нобеловият лауреат за мир Мухамад Юнус ще оглави временното правителство на Бангладеш. Той от своя страна каза, че очаква с нетърпение да се върне в страната.

Камала Харис
Камала Харис. Снимка: Wikimedia Commons

На този фон на 6 август Камала Харис официално си осигури номинацията на демократите за кандидат за президент. В същия ден тя избра губернатора на щата Минесота Тим Уолц за свой кандидат за вицепрезидент. 60-годишният ветеран от американската Национална гвардия и бивш учител Уолц през 2006 г. е бил избран за член на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, където е работил 12 години, преди да бъде избран за губернатор на Минесота през 2018 г.

В четвъртък беше съобщено, че демократката Харис води с 42% пред републиканеца Доналд Тръмп, който събира 37% подкрепа в надпреварата за президентските избори в САЩ на 5 ноември. Проучването е на „Ipsos“ и е установило, че Харис е увеличила преднината си от юли насам, когато според проучване на Reuters/Ipsos тя водеше с 37% срещу 34% за Тръмп. Изследването е проведено в периода 2-7 август на територията на цялата страна сред 2045 възрастни американци. То констатира още, че 4% от анкетираните подкрепят независимия кандидат Робърт Кенеди младши. През юли подкрепата за него е била 10%.

Припомняме, че Харис влезе в надпреварата на 21 юли, след като 81-годишният президент Джо Байдън прекрати кампанията си и я подкрепи.

На 8 август беще съобщено, че Камала Харис и Доналд Тръмп са приели и двамата да участват в предизборен дебат по телевизия „ABC“.

Самолетна катастрофа
Самолетна катастрофа. Снимка: Pixabay, Архив

В петък в Бразилия е имало самолетна катастрофа, при която няма оцелели. Според първоначалната информация пътнически самолет с 62 души се е разбил в южния бразилски щат Сао Пауло. На кадри, публикувани във Facebook, е видно как машината се удря в дървета, след което от мястото на катастрофата започва да се издига гъст облак черен дим.

Самолетът модел АТР-72 е имал капацитет да превозва 68 души. Той се е разбил в жилищен район във Винедо, като няма пострадали на земята. Нанесени са щети само по една сграда. Самолетът е бил собственост на бразилската авиокомпания „ВоеПас“. Той е изпълнявал вътрешен полет.

Най-важното от света през изминалата седмица – спорната победа на Николас Мадуро и случващото се в Близкия изток

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments