Научен доклад: Сладководните риби са на изчезване

0
61
Риба.
Снимка: Пиксабей

Доклад предупреждава за „катастрофален“ спад на сладководните риби като близо една трета е заплашена от изчезване, информира “BBC”. Природозащитните групи заявиха, че 80 вида вече са изчезнали, като 16 от тях – само през последната година.

Милиони хора разчитат на сладководните риби за храна и като източник на доходи чрез риболов и търговия с домашни любимци. Но броят им спадна рязко поради (екологичен бел. ред.) натиск, включително замърсяване, неустойчив риболов, изчезване и отводняване на реки и влажни зони.

В доклада се казва, че популациите на мигриращи риби са намалели с три четвърти през последните 50 години. За същия период популациите на по-големи видове, известни като „мегариби“, са се сринали с 94%.

Докладът под името “Забравените риби в света” е на 16 природозащитни групи, включително WWF, Лондонското зоологическо общество (ZSL), Глобалното опазване на дивата природа и Опазването на природата. Във водите на Обединеното кралство есетрата и михалцата (вид треска) са изчезнали, сьомгата също е на изчезване, а европейската змиорка остава критично застрашена.

Според WWF голяма част от спада се дължи на лошото състояние на реките, най-вече в резултат на замърсяване на язовири от канализацията. Организацията призова правителството да възстанови доброто състояние на сладководните местообитания чрез правилно прилагане на съществуващите закони, засилване на защитата в Закона за околната среда и защита на силен набор от глобални цели за възстановяване на природата. Дейв Тикнър от WWF каза, че сладководните местообитания са едни от най-оживените на земята, но – както показва този доклад – те са в катастрофален упадък по целия свят. Главният съветник на организацията по сладките води беше категоричен:

“Природата е в свободно падане и Обединеното кралство не прави изключение: дивата природа се бори да оцелее, камо ли да процъфтява в нашите замърсени води.”

И още:

“Ако трябва да приемем сериозно екологичните обещания на това правителство, то трябва да вземе мерки, да почисти реките си и да възстанови доброто здраве на нашите сладководни местообитания.”

Кармен Ревенга от The Nature Conservancy каза, че сладководните риби са разнообразна и уникална група видове, които са не само от съществено значение за здравословното функциониране на нашите реки, езера и влажни зони, но милиони хора, особено бедните, също зависят от тях за храна и доход. Тя каза още:

“Сега е по-спешно от всякога да намерим колективната политическа воля и ефективно сътрудничество с частния сектор, правителствата, неправителствените организации и общностите, за да приложим природни решения, които защитават сладководните видове, като същевременно гарантираме, че човешките нужди са удовлетворени.”

В свой коментар д-р Джереми Бигс от тръст за сладководни местообитания каза, че за да защитим биологичното разнообразие на сладководните води, трябва да вземем предвид както големите, така и малките води и да защитим всички наши сладки води: езера, язовири, потоци и реки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments