Насред фурора с паметниците в САЩ Тръмп иска “градина” на американските герои

1
112
Доналд Тръмп
Photo: Donald J. Trump, Facebook

Президентът на САЩ Доналд Тръмп постави нова цел за втория си мандат. В случай че спечели изборите през ноември, Тръмп възнамерява да създаде “Национална градина на американските герои”, която ще отдава почит на някои от най-видните фигури в историята на САЩ – колекция от “най-великите американци, живели някога”, предава „Асошиейтед прес“. Идеята, която Тръмп сподели по време на речта си от планината Ръшмор и впоследствие доразви в изпълнителна заповед, бе обявена на фона на политици и институции, поставящи под съмнение доколко е разумно да продължава да се отдават почит чрез паметници, сгради и наименования на улици на личности, които са били в подкрепа на робството или са споделяли расистки възгледи, били те и бивши американски президенти. 


В списъка на Тръмп са включени над 30 исторически фигури, сред които Бащите-основатели на САЩ, президенти, активисти за защита на гражданските права, авиационни иноватори, откриватели и генерали. От списъка липсват индианци и хора с испански и азиатскоамерикански произход. От Белия дом и министерството на вътрешните работи отказаха да коментират на какъв принцип са избрани историческите фигури. Вчера Тръмп обяви, че номинациите са на “група от невероятни хора”, но добави, че са “едва само част от всички заслужаващи” и че списъкът “подлежи на промяна”.

“Веднъж вземем ли окончателно решение кои да бъдат те, великите им имена ще бъдат увековечени в Градината на американските герои и никога няма да бъдат свалени оттам”, каза Тръмп от Белия дом по време на речта си в поздрав на американската нация по случай честването на Деня на независимостта на САЩ.

Де факто изграждането на монумента е далеч от сигурно, тъй като плановете на Тръмп може да пропаднат, в случаи че демократическият му опонент Джо Байдън го лиши от втори мандат през ноември или Конгресът блокира алокирането на нужните средства за финансирането на проекта. В списъка на Тръмп се включват Джордж Вашингтон, Томас Джеферсън, Ейбрахам Линкълн и Мартин Лутър Кинг-младши, като всички вече са включени в перманентна изложба на Националния мол във Вашингтон заедно със Сюзън Б. Антъни, Даниел Буун, Дейви Крокет, Фредерик Дъглас, Амелия Еърхарт, Били Греъм, Дъглас Макартър, Криста МакОлиф, Джаки Робинсън, Бетси Рос, Хариет Бийчър Стоу, Хариет Тюман, Букър Т. Вашингтон, Орвил и Уилбър Райт.

Тръмп обаче цели да вплете и идеологически елемент в “американското величие”, включвайки консервативния лоялист Антонин Скалия – късният върховен съдия на Съединените щати. През последните седмици президентът Тръмп на няколко пъти осъди оскверняването и събарянето на исторически паметници по време на протестите за расова несправедливост. Те бяха породени от брутално полицейско убийство на афроамериканца Джордж Флойд, който издъхна в Минеаполис, след като белокож служител затисна врата му с коляно в продължение на осем минути по време на арест. 

“Ще издигнем новото поколение на велики американски патриоти”, обяви Тръмп от планината Ръшмор. “Ще напишем новата вълнуваща глава на американското приключение. Ще научим децата си да се гордеят, че живеят в страна на легенди и ще им покажем, че нищо не може да ги спре и че никой не може да ги забави”. 

В изпълнителната му заповед пише, че градината следва да отвори врати преди 4 юли 2024 и че правителствена работна група ще съветва как средствата за изграждането на монумента да бъдат използвани. Заповедта конкретизира “място на природна красота”, намиращо се най-малко до един гъсто населен жилищен център. В заповедта се казва още, че приоритет следва да се дава на бивши президенти, личности, свързани с откриването на Америка, както и на основателите на страната и сложилите край на ерата на робството. “Никой от тях не е живял безгрешен живот, но всички са достойни да бъдат почитани, помнени и изучавани”, става ясно от наредбата на Тръмп. 

Тонът на заповедта дава да се разбере, че неамерикански граждани, които заемат значима роля в американската история, също могат да бъдат изобразени в градината.  Като пример за личности, които са направи значителен принос към развитието на обществения живот в Америка или са допринесли по друг начин за американската история, биват давани: италианският изследовател Христофор Колумб; Хуниперо Сера – римокатолическият свещеник, който установява испански мисии в Калифорния; както и Маркиз дьо Лафайет – френски офицер, воювал в американската гражданска война.

Статуя на Христофор Колумб, който бе критикуван за бруталното си отношение към местните индианци, бе премахната от двора на кметството на Колумбус, щата Охайо. През изминалия месец протестиращи събориха статуята на Сера в Голдън гейт парк в Сан Франциско. Някои историци смятат, че Сера, който е канонизиран от католическата църква, има спорна история, действайки като агент на Испанската империя по време на  колонизаторските й компании от 18-ти век. В петък Тръмп отвърна отново на “левиската улична революция”, която смята, че учи американската младеж, че “мъжете и жените, изградили Америка не са герои, а злодеи”. 

“Радикалният поглед върху американската история е мрежа от лъжи – без ясна перспектива, без ценности, изкривена и опорочена. Всеки недостатък е преувеличен до безобразие, оставяйки историята обезчестена и обезобразена отвъд всякакви допустими норми”, обяви Тръмп.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
бабаяга
бабаяга
3 години по-рано

Солидарност с птотестърите! Ще опикая американския флаг, звездичка по звездичка и на полицаите в Бг. новите заплати!