Напрежение в Шри Ланка: Президентът назначи нов кабинет

0
45
Готабая Раджапакса
Снимка: Фейсбук

Президентът на Шри Ланка Готабая Раджапакса назначи нов 17-членен кабинет, въпреки че протестите, призоваващи го да подаде оставка, се разрастват. Първоначално Раджапакса разпусна своя кабинет и призова опозиционните партии да помогнат за съставянето на ново правителство, но те не откликнаха на призива му.

Островната държава се бори с най-тежката икономическа криза след обявяването на независимостта си от Великобритания през 1948 г. Причината за това е отчасти липсата на чуждестранна валута, поради което Шри Ланка не може да си позволи да плаща за вноса на основни храни и горива, което неминуемо води до остър недостиг и много високи цени на редица стоки и услуги. Предвид факта, че електрозахранването прекъсва често и продължително, а същевременно в страната не достигат основни хранителни продукти, лекарства и горива, общественият гняв достигна нов връх.

Миналата седмица властите обявиха, че страната временно няма да изплати външните си дългове, въпреки че днес трябва да бъде извършено плащане по някои от тези облигационни задължения. Дейността на фондовата борса също е спряна за период от една седмица, считано от днес.

Масовите протести в Шри Ланка започнаха в началото на април с призиви към президента Раджапакса да подаде оставка, което той отказва да направи въпреки аргументите на опозицията, че е загубил подкрепата и доверието на народа. Назначаването на нов кабинет от негова страна изглежда е още един знак, че той няма да отстъпи пред исканията на протестиращите. Този ход беше предприет само часове след като някои медии, симпатизиращи на неговото правителство, нарекоха мирните протести в Коломбо, които привлякоха хиляди недоволни граждани, „плажно парти“ и намекнаха, че те са финансирани от терористични организации.

Неотдавна, когато протестите започнаха, Раджапакса въведе строго извънредно положение в цялата страна и наложи комендантски час в опит да осуети протестите, като наред с това забрани използването на социални медии. По-късно той отмени тези мерки, тъй като протестите продължиха. Той и брат му, министър-председателят Махинда Раджапакса, отправиха обръщение към нацията в очевидния си стремеж да успокоят протестиращите, но призивите за оставка на президента стават все по-настоятелни.

Демонстрациите на гражданско недоволство бележат огромен обрат в популярността на Раджапакса, който дойде на власт с убедителна победа през 2019 г., обещавайки стабилност и „здрава ръка“ при управлението на страната. Критиците изтъкват корупцията и непотизма (облагодетелстване на семейни и приятелски кръгове) – неговите братя и племенници заемат няколко ключови министерски поста, като една от основните причини за ситуацията, в която се намира страната. Пищните демонстрации на богатство от страна на членовете на семейството на държавния глава само засилват обществения гняв. Забележително е, че в новия кабинет няма членове на семейство Раджапакса, освен министър-председателя, който не подаде оставка по-рано.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments