Найденов: Обезщетенията при пенсиониране трябва да останат, но да не бъдат безлимитни

1
467
Димитър Найденов
Димитър Найденов. Снимка: Facebook

Обезщетенията при пенсиониране трябва да останат, но трябва да има някаква разумна граница, над която те да не могат да бъдат надскачани. Това заяви депутатът от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ Димитър Найденов в ефира на „NOVA“ във връзка с внесения законопроект за поставяне на таван на изплащане на заплати накуп при пенсиониране. По думите му настоящият закон не поставя никакво ограничение, а бонусите могат да достигат до огромни суми.

„Да си представим как държавен служител излиза в пенсия с 500 хил. лева от заплати накуп и как изглежда това в очите на друг бивш държавен служител, който не е имал такива бонуси. Има огромна диспропорция“, коментира депутатът.

Народният представител заяви, че когато става въпрос в частна фирма, работодателят сам определя какво да бъде обезщението на базата на наличните средства, спазвайки поставения в Кодекса на труда минимум за стаж във фирмата. Когато предприятието е държавна, общинска или публична собственост, работодателят разполага с държавни средства и чрез колективни договори се постигат огромни обезщетения.

„Независимо, че някои дружества печелят повече, това си остават държавни средства, а разходването им по този начин в раздаване на безлимитни бонуси при пенсиониране се отразяват пряко на бюджета“, допълни той.

Димитър Найденов посочи, че внесеното предложение от ПП-ДБ е да могат да се получават максимум 12 заплати, което е двойно повече в описаното в Кодекса на труда за продължителна служба в едно дружество. И обясни, че тези средства могат да отидат в образованието, в повишаване на пенсиите, в повишаване на жизнения стандарт на цялото българско общество, а не „при една шепа хора“.

По темата за предстоящата правителствена ротация, Найденов заяви, че когато едни предварително сключени договорки имат нужда от корекция, трябва да се обсъдят на масата на преговорите, а не пред камери. Той допълни, че правителството „Денков-Габриел“ е постигнало неочаквани успехи, което стимулира народните представители да го подкрепят.

„Големите национални цели пред страната са съдебната реформа, влизането в Шенген и по суша и членството в еврозоната от 1 януари 2025 г., което е възможно. За да станат тези неща обаче, трябва да се приемат пакет от закони, за което е необходим парламент, и редовно правителство, което да поддържа заложените цели“, каза Найденов.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Валя
Валя
1 месец по-рано

Не повече от 6вес.обезщетение при пенсиониране.