Над 80% от европейците искат ЕС да се ангажира приоритетно със справянето с кризи

0
52
Европейски съюз
Снимка: Wikimedia commons

Около осем от всеки десет европейци или 81% са на мнение, че Европейският съюз трябва да се ангажира приоритетно с това как да се справи по-добре с кризи като тази, предизвикана от пандемията от COVID-19. Това показват данните от проучване на Евробарометър. В същото време 38 на сто са напълно съгласни с това. 

Европейците, които желаят да се включат в Конференцията за бъдещето на Европа,
биха желали да го направят най-вече чрез срещи на местно ниво, като например граждански дебати или асамблеи (44 %).

Гражданите считат за привлекателно участието в процеса на събиране на идеи за
Конференцията чрез отговаряне на анкета (34%), чрез представяне на
идеи и предложения пред европейските и националните политици (31%) и
чрез участие в онлайн консултации посредством дискусионни панели (30%).

Повече от осем от всеки десетима европейци (83%) са съгласни, че Конференцията трябва специално да включва млади хора, за да се насърчават нови идеи, като четирима от всеки десет (40%) са напълно съгласни с това твърдение.

Две трети от европейците (66 %) са съгласни, че европейският проект
предлага перспектива за бъдещето на европейската младеж. Подобен дял
(65%) е съгласен, че ЕС е място на стабилност в един размирен свят, въпреки че този процент е по-нисък от този в предишното проучване през 2018 г. (-11 процентни пункта).

В проучването за Бъдещето на Европа бяха разгледани и въпросите, свързани с европейските избори и избора на председател на Комисията. Според проучването респондентите са два пъти по-склонни да подкрепят гласуването за транснационални листи в изборите за Европейски парламент като нещо добро (42 %), докато само един от всеки петима респонденти отхвърля тази идея (19 %). 36% са безразлични към този въпрос.

Повече от две трети от анкетираните подкрепят процеса на избор на председател на Европейската комисия чрез избор на водещи кандидати на европейските избори, докато по-малко от една четвърт (22%) заявяват, че не подкрепят този процес.

Макар 61% да са съгласни, че подобен процес би имал смисъл само ако на гражданите на ЕС се даде възможност да гласуват за транснационални листи, почти две трети от анкетираните (64 %) са съгласни, че този подход ще допринесе за повече прозрачност в процеса на избор на председател на Европейската комисия. Гражданите считат, че той би придал и по-голяма легитимност на Европейската комисия (63 %) и че би
представлявал значителен напредък за демокрацията в ЕС (62 %).

Специалното проучване на Евробарометър № 500 „Бъдещето на Европа“ (EB94.1) беше проведено между 22 октомври и 20 ноември 2020 г. в 27-те държави членки на ЕС, и беше поръчано съвместно от Европейската комисия и Европейския парламент. Проучването беше проведено лице в лице и допълнено с онлайн интервюта, когато това беше необходимо в резултат на пандемията. Бяха проведени общо около 27 034 интервюта.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments