На прага на водна криза: Какво може да спаси Бургас от режим на водата?

0
335
Язовир Камчия
Язовир Камчия. Снимка: Скрийншот от Google Maps

Бургас е изправен пред реалната заплаха от водна криза. За това алармира преди няколко седмици министърът на околната среда и водите Емил Димитров в парламента. Той отправи тежки критики към местната власт, че не прави нищо по въпроса, след което бяха предприети поредица от действия. Така в момента Бургас е в обявено бедствено положение и предстои да бъде направен ремонт за милиони на язовирите „Ахелой“ и „Порой“, без да се обявява обществена поръчка.

Какво показват цифрите?

Според официалните данни на Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ към края на 2005 година в язовир „Камчия“ е имало 224,7 милиона кубически метра от общ обем 233,5 милиона кубически метра, което означава, че водоемът е бил запълнен на над 90%.

Към края на 2010 година язовир „Камчия“ е бил запълнен на 90,5%. Притокът му е като за условията на влажна година, а обезпечеността е 25%. Към декември 2015 година водоемът е бил пълен на 88,2%. И оттук нивото започва плавно да намалява.
Данните показват, че към декември 2018 година язовирът е бил пълен на 76,5%. Към края на 2019 година – на 68,4% от обема му.

Към 31 януари 2020 година нивото е било 65,5%. Към края на февруари – 64,9 на сто. Към края на март – 67,2%. Към април – 67,6 на сто. Към края на май язовирът е бил пълен на 65,8% от обема му. Към края на юни – 64,1 на сто. Към края на юли е бил запълнен на 60,1% от обема му. Към края на август – 55,7%. Към края на септември – 52 на сто. Към 31 октомври нивото вече пада на 48,9%. Към края на ноември то е 46,14 на сто.

Тези данни са крайно обезпокоителни и красноречиви само по себе си. Те показват ясна тенденция за намаляване на нивото на язовир „Камчия“ през 2018, 2019 и 2020 година.

Какво се случва през декември?

През декември ситуацията леко се успокои, след като паднаха валежи и нивото на язовир „Камчия“ се покачи. Данните на www.stringmeteo.com показват, че средните количества са били 35,6 в Бургаския регион. Това позволи нивото на водоема да се повиши.

Данните на МОСВ сочат, че към 10 декември язовир „Камчия“ е бил запълнен на 45,45% от обема си, което означава, че в него е имало 106 141 милиона кубически метра вода. Към 15 декември нивото му вече е 49,45 на сто или 115 502 милиона кубически метра вода. Това е повишение с над 9 милиона кубически метра само в рамките на пет дни.

Язовир Камчия
Снимка: Уикипедия

Какво казват експертите?

Искра.бг потърси мнението на двама от експертите по въпроса с язовир „Камчия“ – Тома Белев и Владислав Панев.

„2020 година е втората суха година за язовира. Още април месец 2019 година се разбира, че има проблем с водата. Било е с 40 милиона кубически метра по-ниско нивото. Тогава не са предприети мерки. През април месец 2020 година стоежът е с още 40 милиона кубически метра по-надолу. И тогава не са предприети мерки. Сега мерки се предприемат от ноември. През декември консумацията беше ограничена. Варна беше изпратена да пие вода от девненските извори и т.н. Ако беше започнато да се предприемат мерки още през април месец 2019 година, сега в язовира щеше да има количества за Бургас за две години още напред. Сега водите се увеличават, тоест можем да кажем, че към настоящия момент валежите увеличават запасите в язовир „Камчия“, коментира Тома Белев.

Тома Белев
Тома Белев. Снимка: Личен архив

Според него ако валежите продължат с този интензитет и през следващите месеци, няма да има проблем със снабдяването на Бургас, дори и да има трета суха година:

„Сега въпросът е дали ще има трета суха година за язовира. Ако има трета суха година, мерките няма да подпомогнат, включително и включването на „Порой“ и „Ахелой“. Това е така, защото те са изпразнени заради ремонта, те са с минимални количества. Когато Димитров заяви в парламента, че трябва да се включат, имаше 7 милиона кубически метра, които са за три месеца. По принцип тази мярка с „Порой“ и „Ахелой“ не е ефективна сега.“

Владислав Панев пък е категоричен, че язовир „Камчия“ трябва да харчи колкото е потреблението на Варна и Бургас. Но наблюдаваме нещо друго:

„Язовир „Камчия“ може да харчи толкова вода, колкото е потреблението. Оттам нататък обаче ние виждаме, че потреблението извън летния сезон, който беше слаб, но включително зимата на 2019-2020 година, е с десетки проценти по-ниско, отколкото е било преди. Това би трябвало да означава, че преди това то е било завишено, когато язовирът е бил по-пълен. Реалното потребление на домакинствата и на индустрията е било по-малко, отколкото вода е източвана от язовира.“

Панев съобщи, че в момента се залага на 6 милиона кубически метра потребление на месец за Бургас и Варна заедно. Докато в периода 2018-2019 година потреблението е било 8-9 милиона кубически метра на месец.

„Сега нямаме режим на водата или нещо, което да ограничава потреблението. Затова тази разлика според мен трябва да бъде изследвана. Доколкото собствениците на ВЕЦ-ове имат интерес да минава повече вода през тях, но това зависи от министерството, което дава месечните графици за потреблението. Това зависи от отношенията между собственици на ВЕЦ-ове и министерството. Не мога да кажа дали има корупционни практики, тъй като нямам доказателства за това“, каза още Панев.

Владислав Панев
Владислав Панев. Снимка: Личен архив

Според него големият проблем е, че язовирите, които са за питейна вода, трябва да се поддържат на високо ниво, за да могат да посрещнат нуждите на потребителите при няколко поредни сухи години. Това по неговите думи не се е правило и язовир „Камчия“ се е източвал регулярно и това е довело до сегашната криза. Той допълни:

„Тя за мен ще бъде разрешена по благоприятен начин, защото последните данни показват, че нивото на язовир „Камчия“ се е вдигнало от около 30 милиона кубически метра на около 40 милиона кубически метра за десетина дни. Това е количеството за два месеца тази разлика. Това най-малкото ще отложи кризата. Много вероятно е въобще да я предотврати. Но тук стигаме отново до това, че ще се разчита на природата, защото човешкият фактор отново е направил грешки през последните години.“

Данните от декември дадоха основание на експертите да посочат, че ако валежите продължат и през следващите месеци, водната криза може да бъде избегната. Това обаче ще се случи само ако те са над 20-30 литра на квадратен метър.

Дългосрочните прогнози за времето показват, че януари месец в Бургас ще вали през много от дните. Очакват се сняг или дъжд между 5-ти и 8-ми, между 14-ти и 17-ти, както и между 21-ви и 31-ви. Февруари също ще вали дъжд и сняг между 1-ви и 3-ти, 14-ти и 17-ти, както и между 24-ти и 28-и.

Много важен фактор за това дали ще има водна криза, или не, е и летният туристически сезон. Ако той бъде силен, а не като този през 2020 година, Бургас и региона ще бъдат изправени пред сериозен риск от водна криза. По официални данни лятото около 1 милион души потребяват вода от язовир „Камчия“.

Откъде ще дойдат парите и как ще бъдат похарчени?

За ремонт на язовирите „Порой“ и „Ахелой“ ще бъдат похарчени 60 милиона лева. Те ще дойдат от бюджета на държавния ВиК холдинг. Ще бъдат дадени без обществена поръчка, което е позволено по закон, след като беше обявено бедствено положение. Същата схема беше приложена и в Перник по врема на водната криза там.

Интернет потребители обаче се опасяват, че част от тези 60 милиона лева ще потънат в нечии джобове и няма да бъдат похарчени по предназначение. Някои потребители дори са на мнение, че ако трябва язовир „Камчия“ отново ще бъде източен, само и само да бъдат усвоени тези пари.

Очаквайте продължение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments