На прага на отоплителния сезон: Има ли недостиг на дърва за огрев?

0
466
Дърва
Дърва. Снимка: Архив

Между 6,5 и 7 милиона плътни кубически метра дървесина добива страната ни на година, като българите изгарят приблизително 3 милиона плътни кубически метра. През 2022 г. сме добили 350 хиляди кубика повече спрямо миналата година. Заради високите цените на енергоносителите и кризата с газта хората се презапасяват и се ориентират пак към традиционното гориво, а това предизвиква недостиг на пазара.

По план трябва да отсичаме около 8 милиона кубически метра дървесина, но вместо това добиваме под 7, отчете заместник-министърът на земеделието Валентин Чамбов за „БНР“. Според него това се дължи на самоограничения, наложени през годините и недостиг на трудова ръка. По думите му 158 български общини имат гори, а само 15 от тях снабдяват местното население с дърва за огрев.

Чамбов подчерта, че местното население ще санкционира кметовете, когато дойде време за избори, защото не са изпълнили задълженията си по закон да извадят общинската дървесина и са я продали в заводите. Според него има много такива случаи и коментира:

„Ако не вземат мерки, скоро ще покажем и кои общини колко точно не са предоставили на населението, а са закарали дървесина в заводите.“

В страната ни има около 4 големи фабрики, поемащи технологично дървесина и дърва за огрев. Те биват преработвани в продукт. Служители на земеделското министерство вече са се срещнали с представители от 2 от фабриките, предстои среща с трета. Целта е да се намали потреблението на дърва за огрев и да остане дървесина на пазара за местното население. Апелът е производствата да намалят с 50% това, което сега потребяват в рамките на месец-два, за да остане обем и за пазара.

Същевременно заради поскъпналите дърва жителите на село Чепинци излизат да протестират. Те се събират пред сградата на местното горско стопанство в Смилян и коментират, че въпреки подадените заявления все още не са получили дърва за огрев.

Директорът на горското стопанство в Смилян инженер Анатолий Елев обяснява, че не може да регулират пазара и всяка фирма сама решава как да си пласира дървесината. Той увери, че има обекти, на които е било възложено за добив за населението и тази година количеството е било завишено. Чамбов обещава, че населението ще бъде на топло.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments