Мотоциклетизъм: Завърши навигацията в „Хард Ендуро Сопот“ – финален кръг на републиканския шампионат

0
227
Сопот
Снимка: "Хард Ендуро Сопот"

Завърши навигацията на „Хард Ендуро Сопот“ – финален 6-ти кръг от Републиканския BG-X Ендуро шампионат. Организатори на надпреварата са местния клуб „Екстрийм Сопот“ с любезното съдействие на Община Сопот, а център на мероприятието е идеалният за провеждане на мотоциклетни събития мотополигон „Мурла“.

Стартовият списък за днешната навигация наброяваше близо 90 състезатели, разпределени в класовете „Профи“,  „Хоби“, „Стандарт“,  „Сеньори“ и „Жени“. Организаторите се бяха погрижили да изградят предизвикателни трасета, които се сториха трудни на някои пилоти. Стартът беше разположен на мотополигон „Мурла“, а ендуристите се насладиха на прекрасните гледки около едноименния язовир.

Какво се случи в отделните категории?

Клас „Профи“

В клас „Профи“ при отсъствието на световния супер еднуро шампион Теодор Кабакчиев (Експийм Рейсинг, КТМ), класирането в навигацията оглави Любомир Иванов (МСК Препараторите, KTM). Той измина 41-километровото живописно трасе за 3:06:58.6 часа, оставяйки на над час разлика състезателя на казанлъшкия Алба Дамасцена МСК Мартин Петков (KTM). В крайното класиране за деня обаче заради съкращаване на трака от страна на Петков, на втората позиция се нареди Денев. Технически проблеми сполетяха един от фаворитите в класа Илиян Кузманов (СК АФГ ТИМ, Honda), който 2-3 километра след старта получи повреда в машината и не успя да продължи състезанието.

Клас „Стандарт“

Трасето за клас „Стандарт“ беше около 30 км. Тук челната тройка днес се състоеше от Камен Дочев (МСК Ендуро Севлиево, КТМ, 1:20:27.2 часа), Иван Минков (МСК Ендуро Кърнаре, Husqvarna, +2:19.8 минути) и Ерай Рамзи (Алба Дамасцена МСК, Beta, +12.12.3 минути). Дочев и Минков обаче получиха 30-минутно наказание от организаторите, като по този начин 25-те точки от навигацията ще отидат при Ерай Рамзи. Така на второ и трето място за края на деня се наредиха Гюннур Ходжа (Алба Дамасцена МСК, КТМ) и Богдан Митов (МСК Ендуро Кърнаре, ЕХЦ).

Класове „Експерт“ и „Сеньор“

Подобно на пилотите от клас „Профи“, тези в „Експерт“ и „Сеньор“ имаха за преодоляване на 41 километрово трасе. При „експертите“ най-добре се представи Десислав Цеков (Winbet Hard Riders, Husqvarna), който премина предизвикателния трак за 1:53:39.2 часа. Зад него се наредиха Дурмушали Саидходжа (МСК Шарп Райдърс, Husqvarna, +4:57.6 минути) и Христо Георгиев (ЕК Луда Работа, КТМ, +6.59.5 мин).

При „Сеньорите“ (за състезатели над 45-годишна възраст) първи с трасето за 2:09:01.9 часа се справи Стоян Пачарозов (МСК Ендуро Кърнаре, КТМ). Той обаче бе наказан с 30-минутно наказание заради съкращаване на трака и трябваше да се прости с точките от топ 3 в навигацията. Така първото място отиде при втория днес Асан Имамов (Ендуро клуб Корница, КТМ, +0.58.2 минути). Челната тройка оформиха Радостин Георгиев (ЕК Луда работа, КТМ,+4:54 минути) и Георги Дамянов (Winbet Hard Riders, Husqvarna, +8.05 минути.

Клас „Жени“

Две дами украсиха стартовия списък днес. Победата в навигацията спечели Петя Якова (МСК Ендуро Кърнаре, КТМ, 2:09:25.9 часа), а нейна подгласничка стана Денка Йорданова (Екстрийм Рейсинг, КТМ, +1:26:01.4 часа)

Пълно класиране от днешната навигация може да видите тук. “Хард Ендуро Сопот продължава и утре с атрактивните гонки на затворено трасе с естествени и изкуствени препятствия. Стартът ще бъде даден в 10:15 часа.