Могат ли първите ваксини срещу COVID-19 да постигнат стаден имунитет? Експертите имат съмнения

0
192
Лаборатория
Снимка: Pixabay

Правителствата и длъжностните лица изразяват надежди, че ваксините срещу COVID-19 могат да донесат “стаден имунитет”, като някои изчисляват, че имунизирането на само две трети от населението може да спре пандемичната болест и да помогне за защита на цели общности или нации, съобщава “Агенция Ройтерс”Но концепцията идва с предупреждения и големи изисквания за това какво ваксините могат да бъдат в състояние да предотвратят. Някои експерти казват, че подобни очаквания са погрешни.

Като начало, трябва да разберем какво е необходимо за постигане на стаден имунитет с ваксини за COVID-19, което включва редица фактори, няколко от които са неизвестни. Каква е скоростта на разпространение на вируса, причиняващ COVID-19? Ще могат ли първите положени ваксини да спрат предаването на вируса или просто да спрат хората да се разболяват? Колко души от населението ще приемат ваксина? Ще предлагат ли ваксините еднаква защита на всички?

Експертът по подготовка и реагиране при извънредни ситуации в здравеопазването в базирания в Стокхолм Европейски център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) Йосеп Янса заяви:

“Имунитетът на стадото понякога погрешно се разбира като индивидуална защита.”

“Неуместно е да си мислим, че “аз самият няма да бъда засегнат, защото има стаден имунитет”. Стадният имунитет се отнася до защитата на общността, а не до това как даден човек е защитен.”

ECDC използва праг на имунитета на стадото от 67% за своите модели, докато канцлерът Ангела Меркел заяви този месец, че ограниченията на COVID-19 в Германия могат да бъдат премахнати, ако 60% до 70% от населението придобие имунитет, или чрез COVID-19 ваксина или чрез инфекция. Експертите на Световната здравна организация също посочиха около 65% -70% степен на покритие на ваксините като начин за достигане на популационен имунитет чрез ваксинация. 

“Идеята на стадния имунитет в общността е да защити уязвимите”, казва Елинор Райли, професор по имунология и инфекциозни болести в Университета в Единбург. Тя добавя:

“А идеята зад това е, че ако, да речем, 98% от населението са били ваксинирани, в общността ще има толкова малко вирус, че 2% ще бъдат защитени. Това е смисълът от тази стъпка.”

Възпроизводството е от решаващо значение

От основно значение за изчисленията на общественото здраве по тази концепция за COVID-19 е скоростта на възпроизводство или R стойност на вируса, който го причинява. Това е мярка за това колко други хора средно заразява инфектиран човек с патогена на вируса при „нормални“ или обстоятелства без ограничения.

Ако приемем, че ефикасността на ваксината е пълна, праговете на процента на стадния имунитет за инфекциозни заболявания се изчисляват чрез разделяне на 1 на стойността на R, изважда се резултата от 1 и се умножава по 100.

Например, стадният имунитет от силно заразното морбили, с приблизителна R стойност 12 или по-висока, ще започне само ако 92% или повече в групата са имунизирани. За сезонен грипен щам, който може да има R стойност 1,3, прагът ще бъде само 23%. Ето какво смята Уинфрид Пикъл, професор по имунология в Медицинския университет във Виена:

“Проблемът е, че засега не знаем колко бързо се разпространява вирусът без никакви предпазни мерки и с нормалните пътувания и социални дейности, които имахме преди година.”

Тъй като толкова много страни все още работят при далеч от нормалните обстоятелства, трябва да се приеме, че стойността на COVID-19 R ще бъде “по-близо до 4, отколкото до 2”, обясни той, тъй като дори при полу- или пълни мерки за заключване стойността R е около 1,5.

Освен това, всичко, което е по-малко от 100% ефикасност на ваксината – като например 90% или повече, предложено в ранните данни на ваксините на Pfizer-BioNTech и на Moderna, ще изисква съответстващо нарастване на процента на покритие, за да достигне прага на стадото. Амеш Адаля, учен от Центъра за здравна сигурност на „Джонс Хопкинс“, заяви, че добра цел за имунитет в Съединените щати ще бъде да бъдат ваксинирани над 70% от населението, но добави, че цифрата може да нарасне, ако ваксините са по-малко ефективни.

Спрете предаването в „стадото“?

Експертите казват, че друг важен фактор е дали ваксините за COVID-19, които правителството реши да внедри, могат да спрат предаването на вируса. Досегашните доказателства сочат, че първите ваксини, които излизат на пазара, поне ще спрат хората, развиващи болестта. Но не може да се изключи, че хората все още ще хващат вируса SARS-CoV-2 и ще го предават незабелязано на други. Гост-професорът по фармацевтична медицина в King’s College London Пени Уорд заяви:

“Въпреки че защитата срещу заболяването има стойност за отделния човек, тя няма да предотврати циркулацията на вируса и риска от заболяване при неваксинирани хора.”

Бодо Плахтер, професор и заместник-директор на Института по вирусология в преподавателската болница на университета в Майнц в Германия, заяви, че по-специално инфекциите на дихателните пътища може да бъде трудно да бъдат ограничени изцяло с ваксини – въпреки че снимките ще помогнат за намаляване на количеството на циркулиращия вирус.

“Възможно е ваксинираните да изхвърлят по-малко вируси”, каза той.И добави:

“Но би било грешка да се предположи, че ваксинацията сама по себе си може да потисне пандемията.”

Фокус върху защитата на уязвимото?

Райли от Единбург каза, че това предполага, че засега преследването на идея за стаден имунитет чрез ваксинация срещу COVID-19 е безплодно като твърдение. По-добър подход, каза тя, би могъл да бъде “превръщането на стадния имунитет в главен” и използването на първите ограничени запаси от ваксини, за да се защитят най-нуждаещите се, без да се притеснявате за по-силните членове на “стадото”, които могат да живеят относително щастливо с вируса. Тя каза:

“Да забравим за защитата на масите, за да защитим уязвимите. Нека директно да защитим уязвимите.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments