Млекопреработватели имат почти двойна печалба от измами със сухо мляко

0
104
млечни продукти
Снимка: Pixabay

Млекопреработватели увеличават печалбата си до 40% от добавянето на сухо мляко и палма в млечните си продукти. Председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев заяви, че заблуждаването на потребителите е престъпление. Според него трябва да се въведат по-строги глоби за нарушителите. Той обясни, че не е изненадан от резултатите от изследването на Асоциация „Активни потребители“. То показва, че в над 80% от пресните млека в нашата страна има добавено сухо мляко. Председателят коментира пред „Труд“:

От влагането на подобни суровини няма полза за консуматора, но има за производителя, тъй като печалбата му зависи от рецептата, от технологията. Тоест, ако един производител стандартно трябва да печели от продукта 10-12%, като влага сухо мляко или палмови мазнини, печалбата може да се увеличи 4 пъти.“

Караколев обясни, че сухото мляко не е скъпо, а отделно преработвателят пести и от допълнителни разходи, които са свързани със събирането, извозването и преработката на суровото мляко. Той допълни, че тази практика е иззела възможността на много от преработвателите да останат без доставчици на сурово мляко. Председателят на асоциацията посочи, че на практика тези мандри са останали да работят или само с вносно мляко или само със сухо.

Симеон Караколев допълни, че заблуждаването на потребителите не трябва да продължава. Той не може да си обясни защо в Българската агенция по безопасност на храните и Комисията за защита на потребителите все още търпи тази практика. От БАБХ обясниха, че не съществува референтен лабораторен метод за установяване на наличието на сухо мляко в млечните продукти. Затова и в целия Европейски съюз не се извършват такива лабораторни изследвания. БАБХ заявиха:

“Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти е записано, че “прясно мляко” се използва за млечен продукт, получен от сурово мляко, претърпял процес на пастьоризация, в който се допуска изменение на естествената масленост на млякото чрез отнемане или добавка на сметана, получена от сурово мляко. Това означава, че не се допуска влагането на възстановено сухо мляко“.

Според Караколев обаче, трябва да се търси начин, който е по-различен от стандартния. Председателят каза, че във Франция е бил наказан производител с 300 хиляди евро, който е заблуждавал клиентите си относно съдържанието на продуктите си. В България глобите са в размер между 3 и 10 хиляди лева, а оборотите им достигат между 30 и 40 хиляди лева на ден. Караколев е категоричен, че тези санкции не могат да уплашат млекопреработвате.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments