Министър Цоков: Над 5500 ученици са преминали обучение по програмиране

0
47
Награждаване
Награждаване. Снимка: МОН

През изминалите 6 години повече от 5500 ученици са приключили обучение по приложно програмиране и голяма част от тях вече са реализирани успешно на пазара на труда, отчете просветният министър професор Галин Цоков по време на церемонията по завършване на четвъртия випуск на Национална програма „Обучение за IT умения и кариера“. Той връчи грамоти на учениците с отличен успех от тазгодишното ѝ провеждане.

„През тази година са обучени 201 ученици, от които 192 са се дипломирали и са получили свидетелство за валидиране на професионална квалификация в областта на приложното програмиране“, съобщи проф. Цоков, добавяйки, че от тях отличниците са 50 като те и обучителите си ще получат грамоти за постигнатите резултати.

„Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ е практическо изражение на думата „партньорство“. Между институциите, бизнеса, академичните среди и училищата“, подчерта проф. Цоков. По думите му това е четвъртият випуск, който успешно се дипломира, а много от учениците, преминали през програмата, вече работят в ИТ компании или продължават обучението си в тази сфера. „Затова и държавата ще продължи да подкрепя тази инициатива“, обясни той и допълни, че досега по нея са инвестирани около 2 млн. лева. Според него това са устойчиви инвестиции, които тепърва ще дават плодове.

„За мен тази програма показва, че още преди 6 години са предвидени потребностите на образование 5.0. – да има обучение, насочено към овладяване на професии на бъдещето и което е предпоставка за изграждане на мрежи от партньорства“, коментира министърът и подчерта, че подобни успешни примери трябва да се използват и в други области и моделът им да се мултиплицира.

„Над 90% от завършилите по програмата се реализират успешно в IT сектора, а Пловдив се утвърждава като един от най-продуктивните центрове“, изтъкна националният координатор по програмата проф. Ивайло Старибратов, обяснявайки, че учебните програми са разработени в партньорство от представители на IT бизнеса, висши училища и професионални гимназии.

Обученията се организират от пет центъра – в София, Правец, Русе, Пловдив и Бургас, а се провеждат в над 40 изнесени центъра в различни населени места в училища и университети. В преподаването се включват и специалисти от ИТ сектора и от висши училища, което създава условия за обмен на знания между бизнеса и учениците. Осъществяват се и стажове във фирми.

Програмата осигурява обучение по програмиране на деца от Х, ХI и ХII клас. Те участват в програмата през свободното си време – през седмицата, в събота и неделя или през ваканциите. Тези, които през следващата учебна година, ще бъдат в Х или в XII клас, могат да участват в програмата за придобиване на професионална квалификация „Приложен програмист“ чрез регистрационна форма, публикувана в МОН. Те могат да се регистрират до 9 септември.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments