Министър Шишков: В диалог с общините ще предложим нов закон за ВиК

0
53
Работна среща
Работна среща. Снимка: МРРБ

Новосформирана работна група, в която участват представители на общините, ще предложи изменения в Законопроекта за водите. Той беше разработен от специалисти на Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/, а след това – публикуван за обществено обсъждане през декември. Част от текстовете обаче получиха остро възражение от страна на местните власти. За това се договориха на работна среща днес ресорният министър арх. Иван Шишков и представители на Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/. В срещата се включиха и зам.-министър Николай Шушков, изпълнителният директор на „Български ВиК холдинг“ ЕАД Ирена Георгиева, директорът на дирекция ВиК инж. Иванка Виденова, кметове на общини и др. Целта е в дух на диалог и партньорство да се намери решение на спорните точки.

Министър Шишков отбеляза, че приемането на Закон за ВиК, включващ пакет от реформи в сектора, е залегнало в Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/, за да получи България инвестиции от близо 400 млн. лева в подобряване на ВиК инфраструктурата. Законът е ключ и Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., по която ще получим милиарди левове за обновяване на мрежите в.

„В много населени места има сериозни проблеми с водоснабдяването. Кметовете искат помощ от държавата, защото не могат да се справят сами. Това обаче е работа на парче, която не решава генерално проблема с остарялата водопроводна мрежа, която е в тежко състояние. Ако не се възползваме от безвъзмездните европейки средства, а разчитаме само на средствата от държавния бюджет, проблемите ще се задълбочават.“, заяви арх. Шишков.

Ако се подходи чисто икономически към решаване на проблема цената на водата също ще стане непосилна за хората, обясни министърът.

„Трябва ни ясна философия как искаме да се развива отрасъл ВиК, на която да стъпи и закона. Тя трябва да гарантира и ролята на държавната политика в сектора, защото общините няма да могат да се справят сами с тежкия проблем. Ако ВиК дружествата трябва да платят цялата нужна инфраструктура, цената на водата ще стане много висока.“, отбеляза още регионалният министър.

Той напомни на кметовете, че има общини, които са природно богати с водоизточници, от които водата стига до хората по гравитачен път, но и такива с големи проблеми с доставката на вода.

„Не забравяйте, че в даден момент всяка община може да изпадне в криза с водата и пак ще търси помощта на държавата. Така страдат община, ВиК и гражданите. Консолидацията не е мръсна дума, така държавата ще може да помогне повече, отколкото да пречи.“, каза още арх. Иван Шишков и подчерта, че затова е важно системата да работи еднакво добре за всички, а не природните ресурси на едно населено място да са пречка за друго.

В новата група ще бъде излъчена представителна извадка от различни общини, като по препоръка на министъра ще има такива от консолидирани и неконсолидирани ВиК територии, общини с проблеми и без проблеми с водоснабдяването, малки и големи администрации. Групата ще направи задълбочен анализ и предложения за изменения в кратък срок. Целта е настоящият или следващият парламент, ако не се сформира редовен кабинет, да приеме закона до средата на годината, когато е крайният срок за стартиране на програмите за ремонт и модернизация на ВиК мрежите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments