Министър Иванов: У нас циркулира недекларирано зърно, създаващи риск за продоволствената сигурност

0
294
Пресконференция
Пресконференция. Снимка: Министерство на земеделието

Над 263 000 тона недекларирано зърно е било установено в склад в Бургас, отчете министърът на земеделието д-р Иван Иванов по време на пресконференция. По думите му проверките продължават, а ръководството на Министерство на земеделието /МЗ/ няма да толерира всякакви действия, които биха били в ущърб на продоволствената сигурност, финансовия контрол и фискалния риск. По думите му, основна грижа на управляваното от него ведомство е точно осигуряването на сигурността и заради това са били предприети действия през изминалата седмица, сред които и физически проверки на място в складовете за съхранение на зърно у нас.

Агроминистърът информира, че на основа на анализа, направен на базата на подадени декларации за налично зърно към края на февруари, приоритетно са били определени за проверки общо 984 обекти за съхранение на зърно – 421 складове с общо обявени по декларация количества пшеница от 1 758 235 тона пшеница, 201 – с обявено по декларация общо количество наличен слънчоглед от 818 000 тона и 362 – с общо обявени по декларация налични количества от 1 251 138 тона царевица. Той обясни, че към момента са извършени 1900 проверки във всички области от страната и контролът на място показва, че съхраняваната пшеница е 1 405 830 тона, складирана царевица – 696 462 тона, а черният маслодаен слънчоглед – 370 715 тона.

„В хода на рутинна проверка в област Бургас, на място се установи, че в обект за съхранение на зърно се съхраняват 376 890 тона пшеница, 52499 тона царевица и 14 000 тона слънчоглед. По време на инспекцията е констатирано недекларирано количество от над 263 000 тона зърно, от които 260 000 тона пшеница в обект, които също не е деклариран“, информира д-р Иванов и уточни, че количеството е определено по обемен метод на замерване и изчисление, съгласно методика, одобрена от министъра на земеделието, храните и горите. Министърът подчерта, че след установяване на нарушението служителите от ведомството са издали констативен протокол, с който се дава гратисен период, за да се декларират верните данни от обекта и количествата зърно.

„В противен случай ще им бъде издаден административен акт за нарушения. (…) Наличието на количества недекларирано зърно означава, че вероятността те да влязат в оборота е нулева“, обясни министърът и добави, че при така засилените проверки, те не могат да бъдат търгувани на борсата, каквато е целта на държавата, нито изнесени.

„Това показва и опасения за нелоялни практики на производители и търговци, които ощетяват както фиска, така и българските граждани, в тази сложна ситуация“, заяви министърът и призова всички да спазват правилата и съответно да престанат спекулациите, че държавата извършва някакви неправомерни действия, които увреждат техния интерес.

Христанов: Износ има, при това голям и трябва да се следи

Във връзка с износа, заместник-министър Иван Христанов информира, че между 7 и 16 март през всички граници на България са напуснали страната около 300 000 тона пшеница, 220 000 тона царевицата, приблизително 200 000 тона слънчоглед.

„Това показва, че обвиненията от последните дни, за спрян износ, нямат основание“, коментира аграрният заместник-министър и сподели, че според него, данните показват, че експортът е доста голям и трябва да се следи от близо, за да сме сигурни, че няма да оставим страната без зърно.

„В областите Добрич и Варна, където има най-много Обекти за съхранение на зърно /196 броя обекти със стотици отделни складове, които трябва да бъдат проверени/ и се съхраняват значителни обеми със зърно в страната, проверките продължават и към момента“, каза той и разкри, че когато проверките приключат, министерството ще разполага с точна информация с GPS координати на всеки обект и съхранявано зърно в него, с информация за собствеността на зърното.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments