Министър Гьоков: Приоритет е активирането на неактивното население на пазара на труда

0
67
Георги Гьоков
Георги Гьоков. Снимка: БСП

„Активирането на неактивното население на пазара на труда е приоритет в работата на Министерство на труда и социалната политика /МТСП/. Тези хора винаги са разглеждани като резерв, който в последните години повишава важността си.“

Това коментира ресорният министър Георги Гьоков по време на онлайн среща за представяне на финалния доклад по проект „Реформиране на съществуващите и разработване на нови мерки за активиране на неактивни лица и включването им на пазара на труда в България“, който е изпълняван в партньорство между Агенцията по заетостта, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Европейската комисия /ЕК/.

Пазарът на труда у нас е отбелязал значителен напредък през изминалото десетилетие, пише още в доклада. Въпреки COVID пандемията, нивата на заетост са нараснали от близо 60% сред 15-64 годишните преди 10 години до 68,5% в края на 2021 г. Изследването идентифицира групите хора в трудоспособна възраст, които не работят, и съдържа препоръки за подобряване на ефективността на програмите мерките, насочени към включването им в работа или обучение.

В изказването си министър Гьоков представи приоритетите в държавната политика за активиране на икономически неактивните граждани. Като ефективен инструмент в тази посока той посочи инициативите Дни на работодателя и трудовите борси, които бюрата по труда организират на местно ниво.

„Около 30% от участниците в Дни на работодателя и 46% от участвалите в трудови борси през 2021 г. не са били регистрирани в бюро по труда. Това показва активиращата роля на двата инструмента, които традиционно се прилагат от Агенцията по заетостта“, добави министърът.

През изминалите години са били създадени мобилни бюра по труда. Това е нова услуга, насочена към безработни и икономически неактивни хора и работодатели от малки населени места, която повишава възможностите за търсенето и предлагане на труд, коментира още министър Гьоков.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments