МФ: КФП за януари и февруари е с дефицит от близо 250 млн. лева

0
48
Министерство на финансите. Снимка: архив
Министерство на финансите. Снимка: Архив

На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма /КФП/ към края на февруари 2023 г. да бъде дефицит в размер на 250 млн. лева /0,1 % от прогнозния БВП/, съобщиха от Министерството на финансите.

За сравнение, за първите два месеца на 2022 година бе отчетен излишък в размер на 713,3 млн. лева, което означава, че на годишна база бюджетното салдо за периода се влошава с около 1 млрд. лева. Данните показват още, че за първи път след 2015 г. към края на месец февруари е формиран дефицит по консолидираната фискална програма.

Въпреки че приходите, помощите и даренията по КФП нарастват спрямо същия период на предходната година с около 1,3 млрд. лева, изпреварващият ръст на разходите /с около 2,3 млрд. лева/ води до влошаване на бюджетното салдо.

В отделните разходни показатели най-значително нарастване има при разходите за пенсии, които се увеличават с над 700 млн. лева, както и в частта на разходите за субсидии /с около 680 млн. лева/, разходите за издръжка /с около 400 млн. лева/, разходите за персонал /с близо 400 млн. лева/, и други.

Ръстът на разходите се дължи на влезли в сила нормативни актове, вкл. промени в пенсионната сфера, действащи програми за изплащане на компенсации на потребителите на електрическа енергия, разплащане на задължения по бюджета на МРРБ, влезли в сила увеличени размери на възнагражденията в редица администрации и други.

При запазване на очерталите се тенденции в приходите и разходите в годишен план е възможно да възникне риск от формиране на прекомерен дефицит над референтната стойност от 3% от прогнозния БВП по Пакта за стабилност и растеж, основен показател в контекста на усилията за присъединяване на България към еврозоната. Това от своя страна налага при обсъждането и приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. да бъдат обсъдени и приети мерки както в разходната част на бюджета, така и за подсилване на приходите, с оглед да бъдат финансирани разходите по действащото законодателство при запазване на устойчивостта на публичните финанси и спазване на действащите фискални правила в Закона за публичните финанси.

Основни параметри по КФП на база предварителни данни и оценки:

Приходите, помощите и даренията по КФП към февруари 2023 г. се очаква да бъдат в размер на 9350 млн. лева и нарастват с 1341 млн. лева спрямо отчетените за първите два месеца на 2022 година. Данъчните и неданъчните постъпления по КФП нарастват номинално спрямо същия период на 2022 г. с 1335 млн. лева, а постъпленията в частта на помощите и даренията /основно грантове по програмите и фондовете на ЕС/ – са близки до отчетените за същия период на предходната година.

– Разходите по консолидираната фискална програма /вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС/ към февруари 2023 г. са в размер на 9600 млн. лева. За сравнение, разходите по КФП към февруари 2022 г. бяха в размер на 7296 млн. лева.

– Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена до днес от централния бюджет, възлиза на 284 млн. лева, което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.

– Статистическите данни и Информационният бюлетин за изпълнението на държавния бюджет и основните показатели на консолидираната фискална програма, на база на данни от месечните отчети за касовото изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет към февруари 2023 г., ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерството на финансите в края на месец март 2023 година.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments