Международната космическа станция: Дим задейства предупреждение на борда

0
12
МКС. Снимка: Общомедия
МКС. Снимка: Общомедия

На борда на Международната космическа станция се задействаха аларми, след като екипажът съобщи за дим и миризма на горяща пластмаса, съобщава “BBC”.

Инцидентът е съсредоточен върху построения от Русия модул „Звезда“, който осигурява жилищни помещения, съобщават руските медии. Остаряващата космическа станция претърпя редица неуспехи през годините и наскоро руски служител предупреди за остарял хардуер и повредени системи. Те включват изтичане на въздух, неправилно запалване на двигатели и пукнатини. Руската космическа агенция „Роскосмос“ заяви по-късно, че всички системи работят нормално.

Димът е открит по време на презареждане на батериите на станцията, съобщи агенцията, а екипажът вече се е върнал към “редовно обучение”. Съобщава се, че миризмата на горяща пластмаса се е разпространила от руския участък в сегмента на САЩ.

Американската космическа агенция НАСА заяви, че космическият преход, планиран за по-късно в четвъртък, ще се състои, според руската информационна агенция Ria Novosti. Двама руски космонавти са готови да извършват работа по наскоро доставения научен модул “Наука”.

Руският представител Владимир Соловьов заяви пред държавните медии на 1 септември, че МКС може да претърпи непоправими повреди поради остаряло оборудване и хардуер. Най-малко 80 процента от полетните системи в руския сегмент са с изтекъл срок на годност, обясни пред държавните медии Соловьов, който е главен инженер в космическата компания „Енергия“

“Енергия” е водещият разработчик на руските модули за МКС. Той каза още, че на руския товарен участък „Заря“ са открити малки пукнатини и те могат да се влошат с течение на времето.

Международната космическа станция е построена през 1998 г. като част от съвместен проект между Русия, САЩ, Канада, Япония и няколко европейски държави и първоначално е проектиран за 15-годишен живот. През април вицепремиерът на Русия Юрий Борисов заяви пред държавната телевизия, че застаряващият метал на станцията може “да доведе до необратими последици – до катастрофа” И беше категоричен:

“Не трябва да позволяваме това да се случи.”

Роскосмос заяви миналата година, че структурната умора означава, че МКС няма да може да работи след 2030 г. През юли поради неизправност реактивните двигатели на модула “Наука” се запалиха без предупреждение, дестабилизирайки Международната космическа станция.

През април Русия заяви, че може да напусне МКС и да построи своя собствена космическа станция до 2030 г., въпреки че нищо не е финализираноВ момента на борда на МКС има седем астронавти: двама от Русия, трима от САЩ, един от Франция и един от Япония.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments