Мащабен проект подобрява водния режим в местност „Пода“ и я превръща в по-добро местообитание за птиците

0
411
Защитена местност
Защитена местност "Пода". Снимка: GoToBurgas

Днес бе направена първа копка по проект „Подобряване на водния режим и управление на сукцесионните процеси във влажни зони с международно значение „Комплекс Ропотамо“, в „Местност Пода“ и „Езеро Вая”. Проектът е изпълняван от Регионална дирекция по околна среда и водите-Бургас /РИОСВ-Бургас/“

Стойността на стартиралите днес строително-монтажните работи за обектa в Рамсарско място в защитената местност е 3 152 452,60 лева без ДДС.

Подробности за проекта бяха дадени на пресконференция днес от директорът на РИОСВ-Бургас Павел Маринов, ръководителят на проекта инж. Станислав Стоянов и представителят на фирмата-изпълнител „Хидроинженеринг Бургас“ ДЗЗД инж. Щерион Костов.

Павел Маринов
Павел Маринов. Снимка: Искра.бг

Според инж. Стоянов най-отговорната дейност по цялостният проект е именно подобряването на водния режим в защитена местност „Пода“, създаването на нови местообитания за птиците там, както и изграждането на система за контрол на водното ниво.

„В момента строителите са си разделили дейностите на четири бригади и извършват четири успоредни дейности, за да могат да свършат до края на декември. Работата е изключително отговорна, тъй като нямаше как строителната дейност да започне преди края на август, тъй като е свързана с размножителния период на птиците“.

Подробности за дейностите, които предстоят до края на годината даде и инж. Щерион Костов, който също призна, че работата ще бъде по-предизвикателна, тъй като се работи в защитена местност.

Пресконференция
Пресконференция. Снимка: Искра.бг

Първата дейност по изпълнението на проекта ще бъде северозападния край на местността, където предстои да бъде ремонтиран отводнителен канал, построен в края на 80-те години на миналия век. 

„Съществуването на този канал не може да бъде разпознато на място, а само от сателитни снимки, тъй като е целият обрасъл в гъста растителност. Навремето той или не е бил завършен напълно или много бързо е бил затлачен и е спрял да функционира. В момента той не провежда никаква вода, а вместо това по време на големи дъждове създава повече проблеми, отколкото решава“.

Предстои каналът да бъде изцяло възстановен и удълбочен, водните му откоси ще бъдат заскалени, а самият той ще навлиза на 200 метра навътре в морето. По този начин той ще може да функционира занапред винаги с най-добрите си параметри.

В близост до него предстои да бъде изграден свръхсолен басейн с размери 400 на 70 метра, който ще се захранва контролирано със солена вода.

„Това ще се превърне в едно добро място за развитието на растенията европейска солянка, което от своя страна ще превърне тази площ в подходяща за преминаващите от там птици. Ще се създаде едно голямо местообитание на конкретни видове“.

Ще бъде възстановена и компрометираната каменна дига, която се намира на самия бряг на Черно море, на 200-300 метра от посетителския център на „Пода“. Тя е в лошо състояние и в момента не може да изпълнява функцията си да предпазва площите от високите вълни в морето

Директорът на РИОСВ-Бургас Павел Маринов от своя страна заяви, че такъв проект за първи път се изпълнява в този район, а фактът, че се отделят реални пари за поддръжката на защитени територии е много хубав.

„Но тук идва въпросът какво ще правим, след като парите свършват и след колко време ще е необходимо да се прави пак нещо подобно.“

Според него най-важното оттук нататък да се правят ежегодни планове за управление, за които да има финансиране от годишния бюджет на РИОСВ. По думите му досега такова нещо не е правено, въпреки че околната среда е приоритет за областта. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments