Манолова: Ще има пълна ревизия на ВиК сектора, къде са парите от повишената цена на водата?!

0
107
Мая Манолова
Снимка: Гергана Георгиева, Искра.бг

Лидерът на Гражданската платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова беше категорична, че ще има пълна ревизия на ВиК сектора. Тя иска да знае какво се е случило с парите от повишената цена на водата, което определя като драстично. 

„През 2021 г. в осем ВиК-дружества ще има увеличение на цената на водата. Най-много ще е в Разград и в София – по 6 %. Най-скъпа вода през следващата година ще плащат Разград, Хасково, Силистра и Шумен. Малка част от показателите за качество обаче се изпълняват, но ВиК-оператори заплашват с протести заради недостатъчно увеличение на цената на водата“, заяви тя по време на онлайн обсъждане на КЕВР за цената на водата през 2021 г.

Манолова подчерта, че от 720 показатели за качество, утвърдени за 2019 г., 388 са изпълнени, а 332 не са изпълнени. Показателите за качеството на водата, качеството на услугата и липсата на вода не са ценообразуващ фактор. В Шумен не са изпълнени 20 показатели от общо 30, а плащат една от най-високите цени за вода, допълни Манолова.

По думите й в сравнение с цените от 2015 г., през 2021 г. цената на водата в София е увеличена с 67%, в Кърджали – 59%, в Силистра – 44%, а в малки населени места с гравитачно водоснабдяване увеличението стига до 300%.

Манолова допълни, че през 2019г. от 24 броя областни ВиК-оператори бизнес планове 20 не изпълняват заложения разчет за „Общите загуби” за 2019 г. Този показател обаче не е включен в критериите за увеличение на цената на водата за 2021 г.

„Защо се увеличава цената на водата, след като общите загуби не намаляват? В Сливен загубите на вода са над 84%, а в Шумен – 82%. Инвестициите във ВиК-сектора са общо 238 млн. лв., но въпреки това загубите на вода не намаляват, което е сериозен проблем“, обясни тя.

„Заявявам позицията на жители на Шумен, които имат проблеми с качеството на водата, загубите и с непрекъснатостта на водоподаването. Настояваме цената да е намалена на 2,64 лв., каквато е била през 2015 г. Те изобщо нямат вода, а ако имат – не е годна за пиене“, заяви Манолова.

Тя подчерта, че не става ясно кои данни на НСИ се използват от КЕВР за определяне на социалната поносимост. В редица градове, като Силистра, Враца и Разград, стандартът на живот не се повишава, но социалната поносимост на цената на водата се увеличава, каза тя.

Относно увеличаването на цената водата в София с 67% в сравнение с 2015 г., Манолова подчерта, че финансовото състояние на „Софийска вода“ е добро, инвестициите се правят, както са предвидени, но общите загуби не се изпълняват според заложените критерии.

„КЕВР ще предприеме ли действия за спазването на показателите? В резултат на повишаване цената на водата, в Софийска ще влязат нови 16 млн. лв. Те ще се използват ли за запушване на течовете и намаляване на загубите на вода в столицата?“, попита Манолова.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments